Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boya Üreticileri Güç Birliği Yaptı

Boya sektörünün önde gelen 20 üreticisi Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) çatısı altında güçlerini birleştirdi. BOSAD'ın, toplam ticaret hac

Dünyab>Boya sektörünün önde gelen 20 üreticisi Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) çatısı altında güçlerini birleştirdi.

BOSAD'ın, toplam ticaret hacmi 1 milyar dolara ulaşan, 100 bin kişilik istihdam gücüne ve 400'ü aşkın üretici kuruluşa sahip olan Türk boya sektörünün kamu yararına çalışmalar yapmasına öncülük etmesi hedefleniyor.
Betek, ÇBS, DYO-Boya, DYO-Matbaa Mürekkebi, Jotun, Marshall, Meges, Polisan ve WB Markem'den oluşan 9 büyük kuruluşun öncülüğünde kurulan BOSAD, boya sektörünün ekonomik ve ticari gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

BOSAD'ın hedeflerini anlatmak ve Yönetim Kurulu üyelerini tanıtmak amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan BOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Dişçioğlu, hedeflerinin, boya sanayiinin üretici ve tedarikçi kuruluşlarını sektörel bir çatı altında toplayarak üyeler arasında işbirliği sağlamak, ulusal ve uluslararası hak ve menfaatleri korumak, AB ile bütünleşme sürecinde boya sanayiini yönlendirmek olduğunu söyledi. BOSAD'a üye 20 sektörel kuruluş bulunduğunu kaydeden Dişçioğlu, Türk boya sanayiinin yüzde 50'sini aşan bir üretim gücünü temsil ettiklerini dile getirdi.

Son dönemde ulusal ve uluslararası bazda meydana gelen gelişmelerin boya sanayiinin yeni bir sektörel yapıya kavuşmasını zorunlu hale getirdiğini vurgulayan Dişçioğlu, "AB ile entegrasyon çerçevesinde boya sanayimiz çok önemli aşamalar kaydetmiş, rekabetçi bir sektör olarak ihracatçı bir konuma gelmiştir. Yıllık 1 milyar dolarlık toplam cirosu ve 100 bin kişilik istihdam gücüne ulaşan sektörde, ihracat 100 milyon dolar ile toplam hacmin yüzde 10'unu sağlamaktadır. 2000 yılında dünyada toplam 23.6 milyon ton boya tüketilmiştir. Ülkemiz boya sanayiinde ise, bugünki kurulu kapasite 700 bin ton ile mevcut talebin oldukça üzerindedir. Sektörel üretim 2000 yılında önemli bir artış göstermesine rağmen, son dönemdeki ekonomik kriz ve tüketim artışını önemli boyutta engellemiştir" diye konuştu.

Duayenlere onur ödülü

Toplantının ardından düzenlenen törende Türk boya sanayiinin duayenlerinden İsmet Uzunyol (Marshall), Necmettin Bitlis (Polisan), Selçuk Yaşar (Yaşar Holding), Şaban Çavuşoğlu (ÇBS) ve Yorgo Toprakçıoğlu'na (Marshall) BOSAD Onur Ödülü verildi.

Törende konuşan Polisan Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, sektördeki yüzde 40'lık kayıtdışı üretime dikkat çekerek, "Bu kalitesiz boyalar halka çok pahalı olarak yansıyor. Derneğe düşen görev bu konuda halkı bilinçlendirmek ve kayıt dışı boyaların alınmamasını sağlamak olmalıdır" dedi.

ÇBS Holding'in kurucusu ve İSO Meclis Şeref Üyesi Şaban Çavuşoğlu da, 1965 yılında Türkiye Boya ve Reçine Sanayicileri Derneği'nin kuruluş öyküsünü anlatarak, "Biz o dönemde bu birleşmeyi tam olarak sağlayamadık. Ancak, genç arkadaşlarımızın başarılı olacaklarına eminim" diye konuştu.

Marshall Boya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer İsmet Uzunyol da, "Bizler renkleri temsil ediyoruz. Ancak çok renkli sanayiciler olarak yapıp, cemiyetçi olarak yapamadıklarımızı gençlerin yapmasını ve geliştirmesini diliyorum" dedi.

DYO'nun kurucusu Selçuk Yaşar ise, Türkiye'de kişi başına düşen boyanın artırılması için dernek çatısı altında ortak hareket edilmesi gerektiğini belirterek, "Boya sanayinin gelişmesi için toplu reklam yapılması gerekiyor. Böylece hem sektör büyümüş olur, hem de herkesin kazancı artar" diye konuştu.

BOSAD Üyeleri

Ak-İş Boya Sanayi, Hempel Coatings Tic. Ltd. Şti., Aykim Kimya Sanayi, Azko Nobel Kemipol Kimya San. AŞ, Marshall Boya ve Vernik San. Tic. AŞ, Dyo Boya Fabrikaları AŞ, Dyo Matbaa Mürekkepleri San. Tic. AŞ, Meges Boya San. Tic AŞ, Polisan Boya San. Tic. AŞ, Betek Boya ve Kimya San. Tic. AŞ, Betek Boya San. Tic. AŞ, WB-Markem Yapı Kimyasalları AŞ, ÇBS Boya ve Kimya San. AŞ, Jotun Boya San. AŞ, Kardelen Boya, Cognis Kimya, Halıcıoğlulları Boya San., Mekisa Kimya, Omya Madencilik, Server Boya, Dupont Türkiye Sanayi Boyaları AŞ, Taç Boya ve İzosan.

http://www.yapi.com.tr/haberler/boya-ureticileri-guc-birligi-yapti_6618.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!