Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

BTC Zamanında Tamamlanacak

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi’nin bu sene tamamlanacağını; önümüzdeki yıl da sevkiyata başlayacağını beli

NTV-MSNBC
BTC Zamanında Tamamlanacak

b>Enerji Bakanı Hilmi Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi’nin bu sene tamamlanacağını; önümüzdeki yıl da sevkiyata başlayacağını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Projesi ile ilgili finansman anlaşmalarının 17 bin imza atılarak tamamlandığını hatırlatarak, “BTC Projesi’ni inşallah bu sene tamamlayacağız ve önümüzdeki yılın ilk aylarında petrol akmaya başlayacak. Proje günü gününe bitecek” dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından “Gündem 2004: Enerji” başlığı altında düzenlenen yemekte konuşan Bakan Güler, Türkmenistan ziyareti sırasında imzaladıkları anlaşmayla alınan elektrik miktarını 300 milyon kilovatsaatten 600 milyon kilovatsaate yükselttiklerini ve fiyatı da düşürdüklerini belirtti. Türkmenistan’da Çalık Enerji şirketinin 6 ayda doğalgaz çevrim santralı kurduğunu ve birim başına elektrik maliyetinin bir hayli ucuz olduğunu belirterek, “hatta o kadar ucuz ki bizdekilerle mukavele ederseniz iştahınız kaçar” dedi.
Ödeneklerin çok düşük olduğunu, ancak daha az paraya daha çok iş yaptırdıklarını belirten Bakan Hilmi Güler, 2007-2009 yıllarında talep fazlalığı beklendiğini, bunu karşılamak için yeni ve yenilenebilir enerjiye ağırlık verilmesi, mevcut tesislerin rehabilitasyonu ve yeni yatırımlar olmak üzere bazı tedbirler alınacağını ifade etti.

İRAN GAZI PAHALI
Rusya ile yapılan görüşmelerin ardından Avrupa’nın en pahalı gazı alınırken, en ucuz gazını alır hale gelindiğini hatırlatan Bakan Hilmi Güler, İran’dan alınan gazın böylece daha da pahalı hale geldiğini belirtti.
Müteahhitlerin, bir milyar liralık cüzi ödenekler nedeniyle çok sayıda müteahhidin zor durumda olduğunu ve bunlara nefes aldırılması gerektiğini söylemeleri üzerine de Bakan Güler, bütün barajların 2023 yılına kadar yapılacağını, bitmek üzere olanlara öncelik verdiklerini, yeni kaynak arayışlarının da sürdüğünü söyledi.
Özelleştirme konusundaki bir başka soruya da Bakan Hilmi Güler, Dünya Bankası, Özelleştirme İdaresi’nin bölge sayısı olarak düşündüklerinin bulunduğunu, ancak bir de Kayseri Elektrik Dağıtım şirketinin bulunduğuna dikkat çekti.
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Nihat Özdemir ise yerli ve temiz bir enerji olan hidroelektrik enerjisine yeteri kadar önem verilmemesinden ve potansiyelin harekete geçirilmemesinden yakındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/btc-zamaninda-tamamlanacak_9123.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!