Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte 5 Büyük İlde Emlak Fiyatları!

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’daki Haziran ayı emlak endeksi açıkladı.

yapi.com.tr
İşte 5 Büyük İlde Emlak Fiyatları!

Emlak portalı Hurriyetemlak.com'un haziran ayı emlak endeksi açıklandı. İşte endekse göre 5 büyük ilde emlak fiyatları:

İSTANBUL

İstanbul'da haziran ayında satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 2.200 TL'ydi. Yıllık fiyat artışı yüzde 14'ü buldu. Kiralık konutlarda ortalama fiyat 14 TL, yıllık artış ise yüzde 12 oldu. İstanbul'da konutların ortalama amortisman süresi ise 13 yıl olarak açıklandı.

Ticari gayrimenkullerde ortalama satılık metrekare fiyatları 3.713 TL, yıllık artış yüzde 5, kiralık fiyatları 19 TL, yıllık artışı ise yüzde 7 olarak hesaplandı. İstanbul'da ticari gayrimenkullerin amortisman süresi ise 17 yıl.

İstanbul'da satılık arsa fiyatlarındaki artış tüm hızıyla devam ediyor. Haziran 2013 itibariyle İstanbul'da ortalama arsa fiyatı 148 TL olarak belirlendi. Yıllık artış yüzde 76'ya ulaştı.

ANKARA

Ankara'da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1.191 TL, yıllık artış yüzde 10. Kiralık konutlarda ortalama fiyat 7 TL, yıllık artış ise yüzde 2. Ankara'dan ev alan fiyatı ortalama 15 yılda kazanıyor.

Ankara'da bulunan ticari gayrimenkullerde ortalama metrekare satış fiyatı 1.929 TL, yıllık artış yüzde 8 olarak belirlendi. Kiralık metrekare fiyatları 11 TL, yıllık artış 5 TL, amortisman süresi ise 14 yıl olarak açıklandı.

Ankara'da arazi fiyatlarında yükseliş yüzde 5'te kaldı. Haziran 2013 itibariyle ortalama arazi fiyatları 34 TL.

İZMİR

İzmir'deki satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 10 artarak 1.531 TL'ye ulaştı. İlde kira kira ortalaması da yine yüzde 10 artarak 8 lira oldu. Amortisman süresi ise 17 yıl olarak belirlendi.

İzmir'de ticari gayrimenkul fiyatlarında ise düşüş dikkat çekiyor. Ortalama metrekare fiyatları bir yılda yüzde 15 düşerek 1.703 TL oldu. Kirada ise yüzde 6'lık bir düşüş yaşandı ve metrekare ortalama kira fiyatı 12 TL oldu. Ticari gayrimenkulde amortisman süresi 12 yıl olarak açıklandı.

İzmir'de arazi fiyatları bir yılda yüzde 28 artarak 52 TL'ye ulaştı.

ANTALYA

Antalya'da konut fiyatlarının metrekare ortalaması bir yılda yüzde 5 arttı ve 1.218 TL oldu. Kiralıklardaki artış yüzde 2. Haziran 2013 metrekare ortalama kira fiyatı da 6 TL. İlde amortisman süresi ise 16 yıl.

Antalya'da da satılık ticari ünitelerde fiyatların düşmesi dikkat çekiyor. Yılda yüzde 9 azalan metrekare fiyatları 1.357 TL oldu. Kiralık ticari ünitelerde ise düşüş yüzde 4. Metrekare kira fiyatları 10 TL ortalamasında. Ticari gayrimenkullerin kendini amorti etme süresi ise 12 yıl.

Antalya'da arazi fiyatları bir yılda yüzde 31 arttı ve 80 TL'ye ulaştı.

BURSA

Bursa'da satılık konutların metrekare ortalaması bir yılda yüzde 6 yükseldi ve 1.143 TL'ye ulaştı. Kiralıklarda yıllık artış yüzde 3 oldu ortalama kira fiyatı ise 6 TL oldu. Amortisman süresi ise 17 yıl olarak belirlendi.

Haziran ayı Emlak Endeksine göre ticari gayrimenkulde ortalama fiyat satılıklarda 1.444 TL, kiralıklarda 12 TL. Amortisman süresi ise 10 yıl.

Bursa'da satılık arsa fiyatlarında bir yılda yüzde 4 düşüş yaşandı. Ortalama metrekare fiyatı 25 TL oldu.

 

 

ETİKETLER: konut fiyatları
http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-5-buyuk-ilde-emlak-fiyatlari_110817.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!