Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bursa'nın Değerleri Dünya Mirası Yolunda

Bursa'da bulunan Cumalıkızık, Sultan Külliyeleri ve Hanlar Bölgesi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması yönündeki çalışmalar çerçevesinde, Sultan Külliyeleri'nin dosya kapsamına girebilmesi için belirlenen yönetim alanı sınırları ve Hanlar Bölgesi ile Cumalıkızık'ın tampon bölge sınırları revizyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylandı.

yapi.com.tr / AA
Bursa'nın Değerleri Dünya Mirası Yolunda Foto: Tarık Uzgun (AA)

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bursa Alan Başkanlığı tarafından Sultan Külliyeleri, Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık'ın UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması için çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

Gerçekleştirilen çalışmalarla Bursa'nın adaylık başvurusunun güçlendirilmesi gerektiği belirlenmiş, bu kapsamda da Cumalıkızık ve Hanlar Bölgesi yönetim alanı sınırlarının revize edilmesi ve bu kapsamda Hanlar Bölgesi'nin nüvesini oluşturan Orhan Gazi Külliyesi'ne ek olarak diğer dört Sultan Külliyesi'nin de (Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil ve Muradiye) Dünya Miras Alanı sınırlarına eklenmesi kararlaştırılmış, bu öneriler Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iletilmişti.

Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun da incelemeleri sonucunda Sultan Külliyeleri'nin dosya kapsamına girebilmesi için belirlenen yönetim alanı sınırları ve Hanlar Bölgesi ile Cumalıkızık'ın tampon bölge sınırları revizyonları Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylandı.

2014'te Dünya Miras Listesi'nde yer alabilmek için son başvuru tarihi olan 1 Eylül 2012'ye kadar başvuru dosyasının Kültür ve Turizm Bakanlığı'na teslim edilmesi için hazırlıklar yoğun şekilde sürdürülüyor.

ETİKETLER: kurum koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/bursanin-degerleri-dunya-mirasi-yolunda_100977.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!