Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İMO`da "Böcek" Bulundu!

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, odanın yönetim kurulu toplantı odasında "böcek" diye nitelendirilen dinleme cihazı bulunduğunu belirtti.

yapi.com.tr
İMO`da "Böcek" Bulundu!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu toplantı odasında "böcek" diye tabir edilen dinleme cihazı bulunduğu belirtildi.

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, daha önce Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nde dinleme cihazı bulunması nedeniyle, İnşaat Mühendisleri Odası'nda da böcek araması yaptırmak için özel bir şirkete başvurulduğunu belirtti. Şirketin yaptığı aramada, yönetim kurulunun toplantı yaptığı masanın altında böcek tespit ettiklerini ifade eden İMO yetkilileri, Çankaya Emniyet Müdürlüğü'ne ve savcılığa durumu bildirdiklerini kaydetti. Ardından böcekle ilgili tutanak tutulduğunu ve fotoğraflandığını belirten İMO yetkilileri, olay yeri inceleme ekibinin böceği tutanakla teslim aldığını söyledi.

"Ülkemiz Adına Kaygılanmaktayız"

İMO Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

"Sormak istiyoruz: Kim ya da kimler İMO`yu dinlemek ister? Bir meslek örgütünün yasa dışı yollardan dinlenmesinden kim medet umar? Amaçlanan nedir? Kanunla kurulmuş, Anayasal bir kuruluş olan İnşaat Mühendisleri Odası hangi gerekçeyle dinlenmiştir?

Bu soruların yanıtını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Ancak bu tuhaf olayın bir an önce aydınlatılmasını, sorumluların tespit edilip yargılanmasını talep ediyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası kamu adına mesleki denetim yapan kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütüdür. Siyasi iktidarların ve yerel yönetimlerin karar ve tasarruflarını mesleki-bilimsel esaslar bağlamında denetlemekte ve dolayısıyla merkezi ya da yerel bazdaki yöneticilerle yıldızı barışmamaktadır. Odamızın bu nedenle dinleniyor olduğunu düşünmek bile istemiyoruz. Çünkü eğer Odamız bu nedenle dinlenmişse, sıkıntı daha derinlerde demektir.

Son birkaç yıldır meslek odalarına dönük mevzuat değişiklikleri kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Siyasi iktidar meslek odalarını güçsüzleştirmek, ekonomik açıdan zayıflatmak, üyesiyle bağlarını kopartmak için mevzuatta köklü değişiklikler gerçekleştirmiştir. Bütün bu değişiklikler Odaları yasal anlamada elini kolunu bağlamaya dönük girişimlerdir. Ancak bu kez yasal olmayan bir uygulamayla karşı karşıya bulunduğumuz açığa çıktı ki, bu, bizleri ülkemiz adına kaygılandırmaktadır.

İnşaat Mühendisleri Odası`nın gizli kapaklı, yasal olmayan hiçbir uygulaması, gündemi, ajandası yoktur. Bu olay, Türkiye`nin bir ayıbı olarak tarihteki yerini alacaktır.

Bilinmelidir ki İnşaat Mühendisleri Odası doğru bildiğini ifade etmekten, doğrularda ısrar etmekten, kamuoyunu bilgilendirmekten asla vazgeçmeyecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/imoda-bocek-bulundu_116483.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!