Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Büyükekşi: Rusya'nın Yaptırım Kararı Doğru Bir Adım Değil

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Rusya'nın Türkiye için açıkladığı ekonomik yaptırımlara ilişkin, "Ticarete bu şekilde müdahale edilerek sonlandırılması çok doğru bir adım değil. Ticaret ve siyasetin birbirinden bağımsız hareket etmesi gerekir" dedi.

yapi.com.tr/AA
1 Büyükekşi: Rusya'nın Yaptırım Kararı Doğru Bir Adım Değil

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik açıkladığı ekonomik yaptırımlara ilişkin soruları yanıtlayan Büyükekşi, Türkiye ile Rusya arasında uzun yıllara dayanan bir dostluk olduğunu, bu dostluğun göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Büyükekşi, bir ülke pazarına girebilmek için 2-3 yıl uğraşılması gerektiğini dile getirerek, "Ticarete bu şekilde müdahale edilerek sonlanması çok doğru bir adım değil. Ticaret ve siyasetin birbirinden bağımsız hareket etmesi gerekir. Siyaset yarın düzelse bile ticaret hemen aynı gün yeniden başlayamaz. Rusya'daki iş adamları da ne yapacaklarını bilmiyorlar, o yüzden diyoruz ki karşılıklı iki ülke iş adamlarının barış elçisi olması lazım. Bu işin diplomasi, sulh yoluyla çözülmesi lazım" diye konuştu.

Dünyanın globalleştiğini, ticarette yasak olmaması gerektiğini, artık malların milliyetinin olmadığını ifade eden Büyükekşi, "Kim cezalandırılıyor belli değil. Onlar da Türkiye de bu işten zararlı çıkar. İş adamlarının hedefi kazan kazan ilişkisinde olmak zorunda" dedi. Büyükekşi, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatında yüzde 40 düşüş olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Rusya ekonomisinde önümüzdeki 2 yılda petrol fiyatlarında bir artış beklenmediği için, biz de bu pazarda 2016-2017 yıllarında ihracatta bir artış öngörmüyorduk zaten. Bu getirilen yaptırımlar bir miktar yaş meyve sebze sektörüne sorun yaratabilir, onun dışında diğer sektörlerde geçici ve kısmi sorunlar yaşanabilir ama onları da biz diğer ülkelerle mutlaka telafi ederiz. Geçtiğimiz yıllarda da Avrupa'ya da büyük bir kriz gelmişti. O zaman da ihracatımızı özellikle komşu ülkeler politikasıyla telafi ettik. Bu sefer diğer ülkelere yükleneceğiz. AB özellikle önem kazanıyor, Uzakdoğu önem kazanıyor. Birtakım ülkelerle çalışmalara girerek ona göre hareket edeceğiz. Bu konuda da hükümetin yapacağı çalışmalar, alacağı önlemlere de güveniyoruz. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin alacağı kararlar her ne olursa olsun, bizim açımızdan son derece önemli, buradaki zararları en aza indirmekle ilgili alacağı kararlara da güveniyoruz. Türkiye önemli ve büyük bir ülke."

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyukeksi-rusyanin-yaptirim-karari-dogru-bir-adim-degil_138488.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çok güzel bir portal YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!