Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Büyüme için Kötü Sinyal

İmalat PMI, nisan ayında 48.5'e yükselmesine karşılık sektörde daralmanın dördüncü ayına girdiğine işaret etti.

yapi.com.tr
Büyüme için Kötü Sinyal

Reuters'in haberine göre, imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Nisan ayında üretim, yeni siparişler ve yeni ihracat siparişlerinde devam eden gerilemenin etkisiyle 48.5 değerini alarak sektörde daralmanın art arda dördüncü ayda da sürdüğüne işaret etti.

Markit tarafından HSBC için hazırlanan imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Mart ayında gördüğü, Nisan 2009'dan bu yana en düşük düzey olan 48'e göre yükselmiş olmasına karşılık yine aynı tarihten bu yana en düşük ikinci değeri aldı.

Endeksi oluşturan beş temel alt endeksten üçü daralmaya işaret eden 50 düzeyinin altında bir değer aldı. Endekste yükseliş kaydeden iki temel kalem istihdam ve tedarikçilerin teslim süreleri oldu. PMI yeni siparişler, üretim, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve girdi stoku alt endekslerin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

İmalatçıların aldıkları yeni siparişleri gösteren alt endeks Nisan'da 0.4 puan yükselişle 46.8'e çıkmasına karşılık art arda dördüncü ayda da daralmaya işaret etti.

Lira dolar karşısında değer kaybetmesine rağmen ihracat siparişlerindeki daralma hızlandı.

Yeni ihracat siparişleri Mart ayındaki 46.8 düzeyinden 45.4'e inerek altı yılın sert daralmasını kaydetti. İmalatçılar yeni ihracat siparişlerdeki düşüşü jeopolitik belirsizliğe bağladı.

Yeni siparişlerdeki gerilemeye paralel üretimde de art arda dördüncü defa düşüş kaydetti.

Üretim alt endeksi Mart ayındaki 46.4 düzeyinde kalarak art arda ikinci defa Nisan 2009'dan bu yana en düşük değeri aldı.

İmalatçıların girdi maliyetlerinin Nisan ayında daha da arttığı görüldü. Ortalama girdi fiyatları geçen yıl Mart ayından bu yana en hızlı artışı kaydederken, birçok şirket artışı TL'nin değer kaybına bağladı.

Mamul mal fiyatları girdi maliyetlerine kıyasla daha zayıf bir artış gösterdi. Üreticiler bu durumu kısmen durağan piyasa koşullarında artan rekabete bağladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyume-icin-kotu-sinyal_130663.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!