Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Kömüre Veda Eden Şehir!

Büyümeyi "İnşaat" Yavaşlattı

Almanya'nın ilk çeyrekte büyümesinin yüzde 0.1'de kalması inşaat sektöründeki düşüşten kaynaklandı.

yapı.com.tr
Büyümeyi "İnşaat" Yavaşlattı

Almanya ekonomisinin 2013 yılının ilk çeyreğinde büyümeye dönmesini, sert kış koşulları ve Avrupa ekonomisindeki resesyonun talebi kısması ile birlikte, inşaat aktivitesinde ve yatırımlardaki düşüşler zorlaştırdı.

Wiesbaden'de Federal İstatistik Ofisi'nden bugün yapılan açıklamaya göre, Almanya'da inşaat üretimi ilk çeyrekte, önceki çeyreğe göre, yüzde 2.1 ve yatırımlar yüzde 1.5 düştü. Gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH), 15 Mayıs'taki ilk açıklamayı teyit ederek, yüzde 0.1 genişledi. Almanya ekonomisi, geçen yılın aynı dönemine göre, çalışma günlerine göre düzeltilmiş rakamla, yüzde 0.2 daraldı.

17 üyeli Euro Bölgesi'nin resesyonda kalması ve son çeyrek yüzyılın en soğuk Mart ayı ile birlikte, Avrupa'nın en büyük ekonomisi, tekrar büyümeye dönmek için, iç talebe güvendi. Almanya'da GSYİH geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 0.7 daralmıştı.

Frankfurt'ta BHF Bank AG ekonomisti Gerd Hassel, "İlk çeyrekte bir miktar hayalkırıklığı yaratan sonuç, temel olarak, soğuk hava koşullarından ve Avrupa'nın kalan kısmındaki gelişmelere duyarlı şirketlerden kaynaklandı," dedi ve "Henüz belirsizlik tam olarak ortadan kalkmadı, ancak yılın ikinci çeyreğinde inşaat sektöründe bir sıçrama olmalı ve beklenendend aha iyi sonuçlarla karşılaşabilirz" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'da hanehalkı harcamaları ilk çeyrekte yüzde 0.8 artarken, kamu harcamaları yüzde 0.1 düştü. İhracat yüzde 1.8 ve ithalat yüzde 2.1 geriledi. İç talep, tüketimin zayıf yatırımlar ile dengelenmesinden dolayı büyümeye fazla katkıda bulunmazken, net ticaret GSYİH'ya 0.1 yüzde puanı yardımcı oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyumeyi-insaat-yavaslatti_109061.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!