Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Almanya 'Yenilenebilir Enerji' Deneyimini Türkiye ile Paylaşmaya Hazır

Almanya Başbakan Yardımcısı Rösler, "Yenilenebilir enerji konusunda büyük deneyimimiz var. Bu tür enerji için Türkiye'deki koşullar mükemmel. Biz de bu konuda yardımcı olmaya hazırız. Bunun için yasal düzenlemelerin hazır olması gerekiyor. Biz 2022 yılına kadar nükleer enerjiyi terk etme kararı aldık; ama yine de Türkiye isterse yardım ederiz" dedi

yapi.com.tr / AA
Almanya 'Yenilenebilir Enerji' Deneyimini Türkiye ile Paylaşmaya Hazır

Almanya Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen Türk-Alman Enerji Forumu'na katıldı. Türkiye'ye 50'den fazla Alman şirketinin temsilcisi ile geldiğini söyleyen Rösler, heyetinin daha geniş olabileceğini ancak yer olmadığı için katılımın sınırlı kaldığını dile getirdi. Rösler, ilk kez bu kadar kalabalık bir heyetle seyahat ettiğini belirterek, "Bu, Türk ekonomisine ne kadar değer verdiğimizin bir göstergesi" diye konuştu.

Rösler, Türkiye'de enerji santral parklarının nasıl modernize edileceği konusunu görüştüklerini, enerji verimliliğini ele aldıklarını ve yenilenebilir enerji üzerinde görüşmeler yaptıklarını belirtti. "Yenilenebilir enerji alanında Türk ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz" diyen Rösler, şöyle devam etti:
     
"Türk hükümetinin enerji konusunda bağımlılıktan kurtulmak istediğini biliyoruz. Bu cari açığına çare için de katkı yapacaktır. Yenilenebilir enerji konusunda çok büyük deneyimimiz var. Bu tür enerji için Türkiye'deki koşullar mükemmel. Rüzgar ve güneş kullanımıyla verimliliği artırmak mümkün. Biz de bu konuda yardımcı olmaya hazırız."

Sonraki forumun konusu yasal düzenlemeler
     
Bunun için yasal düzenlemelerin hazır olması gerektiğini ifade eden Rösler, bundan sonraki Türk-Alman Enerji Forumu'nda ele alınacak konuların yasal düzenlemeler olacağını söyledi. Rösler, "Buraya gelen bütün iş adamları istikrarlı bir ilişki içinde olmak istiyor. Biz yapılacak yasalara güven içinde çalışacağız ve bu da finansman işini kolaylaştıracak. Böylece, bankalar, Türk-Alman projelerine daha büyük güven duyacaktır. Dolayısıyla bu düzenleme konusu çok önemli ve bu konuda yapılan görüşmelerden memnunuz" ifadelerini kullandı. İki ülke arasında enerji dahil tüm alanlarda uzun vadeli ortaklık kurmak istediklerini vurgulayan Rösler, Türk tarafının enerji verimliliği konusunda Almanya'nın yaptığı çalışmaları görmek istediğini aktardı.
     
Bundan sonraki forumun 2014'te Almanya'da yapılacağını dile getiren Rösler, Eylül ayında Almanya'da yapılacak seçimleri hatırlattı ve "Umarım o forumda yine sizi bakan olarak ağırlarım" dedi.
    
"Türkiye'nin çıkarlarını anlıyoruz"
    
Rösler, konuşmasının ardından soruları yanıtladı. ABD ile Avrupa Birliği arasındaki serbest ticaret anlaşması görüşmeleriyle ilgili Türkiye'nin endişeleri hakkında Almanya'nın tutumunun sorulması üzerine Rösler, Türkiye'deki görüşmeleri sırasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile de bir araya geldiğini söyledi. Çağlayan'ın bu konuda aktardığı eleştirileri dinlediğini kaydeden Rösler, ABD ile görüşmeleri AB Komisyonu'nun yürüttüğünü hatırlattı. Her ikili serbest ticaret anlaşmasının Gümrük Birliği'ni de etkilediğine dikkati çeken Rösler, şunları kaydetti:

"Ben kendi ülkemin çıkarları üzerinden konuşuyorum ama Türkiye'nin çıkarlarını da çok iyi anlıyorum. Bu nedenle Sayın Çağlayan'a bu konuyu AB içindeki görüşmelerde ön plana çıkardığımı söyledim. Bir dost ve ortak olarak Türkiye'nin durumu iyi olursa bizim durumumuz da iyi olur."
    
"Nükleeri bırakıyoruz ama Türkiye'ye yardım ederiz"
    
Rösler, bir başka soru üzerine, Türkiye'nin nükleer enerji konusundaki çalışmalarını bildiklerini, bunun Türkiye'nin egemen bir devlet olarak aldığı karar olduğunu söyledi. Almanya'nın 2022 yılına kadar nükleer enerjiyi terk etme kararı aldığını anımsatan Rösler, "Yine de biz gereken yerde eğer istenirse yardım edeceğiz. Tabii bu sadece enerji değil, tüm alanlar için geçerli. Esas olarak Türkiye Almanya'dan hangi teknolojileri istiyor, buna bakmalıyız. Biz her konuda desteğe hazırız" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/almanya-yenilenebilir-enerji-deneyimini-turkiye-ile-paylasmaya-hazir_107309.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!