Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çakırağa Konağı'nda Restorasyon

İzmir'in Ödemiş İlçesindeki, 256 yıllık tarihi geçmişe sahip Çakırağa Konağı, onarım, teşhir tanzim ve çevre düzenlemesi çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatıldı.

yapi.com.tr
Çakırağa Konağı'nda Restorasyon

DHA'nın haberine göre, 1761 yılında Birgili deri tüccarı Şerif Ali Ağa tarafından yaptırılan üç katlı Çakırağa Konağı, uzun yıllar harap bir durumda kaldıktan sonra 1990'lı yılların başında restore edilip müze haline dönüştürüldü. Ege bölgesindeki ilk yapılaşmadaki mimari üslubu korunmuş ender konaklardan biri olan Çakırağa Konağı'nı geçen yıl 42 bin 239 kişinin ziyaret etti. 10 kişilik gruplar halinde gezilmesine izin verilen mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan Türk mimarisinde Osmanlı gündelik yaşamının anlaşılmasında önemli bir kaynak olan Çakırağa Konağı'nın her geçen gün yıpranması Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçirdi. Ahşap Türk evlerinin en güzel örneklerinden olan, çiçeklerle bezeli bahçenin ucunda, yoldan görülmeyecek şekilde yüksek duvarları bulunan konak, restore edilmek için ziyarete kapatıldı. Ödemiş Kaymakamlığı, Çakırağa Konağı'nın ziyarete kapatıldığını yazılı açıklamayla duyurdu. Açıklamada, "Çakırağa Konağı, Onarım, Teşhir Tanzim ve Çevre Düzenlemesi Projesi başlatılmıştır. Proje tamamlanıp restorasyon çalışmaları başlayıncaya kadar, konağın ziyarete kapatılması uygun görülmüştür" denildi.

Duvarlarındaki işlemeleriyle dikkat çekiyor

Üç katlı konağın alt katında, taşlık, mutfak, ahır, misafir bekleme odası bulunuyor. Kışlık olarak kullanılan kinci katı ise alt kata orana daha korunaklı. Bütün odaların geniş bir sofaya baktığı konak, şömineyle ısıtılıyordu. Odalardaki duvar ve tavan süslemeleri kalem işleri, ahşap oymacılık kayda değer. Misafir odalarında yıkanma bölümleri var. Merdiven kapağını kaldırarak, yazlık kat olan üçüncü kata çıkılıyor. Daha aydınlık ve kalem işleri bakımından daha zengin olan katta, iki de duvar resmi bulunuyor. Konağın odalarındaki Şerif Ali Ağa'nın biri İzmirli, diğeri İstanbullu iki eşinin memleket hasreti çekmemeleri için İzmir ve İstanbul'un birer resmi yaptırmış olması dikkat çekiyor. İçi olduğu kadar dışı da çiçek ve motiflerle bezeli konak pek çok turistin ilgi odağı konumundadır. Konağın 1977 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona başlanmış, 1983 yılında çevresi kamulaştırılarak özgün mimari dokunun korunması sağlanmıştır. Birinci dönem restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları 1993 yılında Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İzmir Anıtlar Genel Müdürlüğü, İzmir Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından tamamlanmıştır, iç düzenleme ve teşhir çalışmaları İzmir Arkeoloji Müzesi ve Ödemiş Müzesince yapılmıştır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cakiraga-konaginda-restorasyon_156634.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!