Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Boğaz'ın Altına Lüks Otel

THY’nin İstanbul Ortaköy’de kiraladığı Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarında restorasyon çalışmaları bitiyor. 125 milyon TL’ye kiralanan ve 150 milyon liraya restore edilen yalılarda inşaat deniz seviyesinin 5 kat altına iniyor.

yapi.com.tr
Boğaz'ın Altına Lüks Otel

Türk Hava Yolları (THY) ve ikram şirketi Do&Co’nun, Ortaköy’de 25 yıllığına kiraladığı Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarını 96 kral daireli lüks otele dönüştürebilmek için başlatılan restorasyon çalışmaları sona yaklaştı. Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, iki yalı ve kompleksleriyle yer üstünde 8 bin metrekare alana yayılan otel, bir aysberg gibi deniz seviyesinin 5 kat altına iniyor. Deniz seviyesinin altındaki 30 bin metrekarelik inşaat alanında iki kat otoparka, diğer katlar ise balo salonu ve diğer toplantı salonlarına ayrılmış.

150 milyon lira

Boğaz’ın güzelliklerini dünyaya pazarlamak ve seçkin müşterilerini ağırlamak isteyen THY’nin ikram şirketi Do&Co ile 4 yıl önce “Sultanlara layık” 5 yıldızlı otel projesi için, İl Özel İdaresi’nden 25 yıllığına ve 125 milyon liraya kiraladığı Fehime Sultan Yalısı ile hemen yanındaki Hatice Sultan yalılarının restorasyon maliyeti 150 milyon lirayı buldu. Kabe’deki revakların restorasyonunu, Çamlıca Camisi’nin inşaatını yapan Gürsoy Grup’un üstlendiği proje kapsamında, Fehime Sultan Yalısı’nın taşıyıcı sistemleri ve dış cephesi tamamlandı. Şu anda iç mekan çalışmaları sürüyor.

Hatice Sultan Yalısı’ndaki çalışmalar devam ederken 23 Ekim 2015’te yapılan hafriyat kazıları sırasında yapının bodrum katına denk gelen kotta tarihi taş duvar (rıhtım) dokusu bulundu. Bulunan taş duvar için 3 No’lu Kurul kararlarının alınması, 1.5 yıllık bir süreyi buldu. Bu süre içinde yalıda imalat yapılamadı. Kurul kararı ile taş duvarın bir kısmının yerinde korunmasına, bir kısmının ise sökülüp, taşların konservasyonunun ardından yerine yeniden konulmasına karar verildi. Şu anda çalışmalar devam ediyor.

96 kral dairesi

Projeye göre, kompleksin yer üstünde kalan bölümünde, 8 bin 800 metrekare kullanımlı tesis, 96 odalı Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalıları, selamlık köşkü, hamam, restoran ve otel girişinin yer alacağı büyük çadır ve pastane olarak kullanılacak seyis evinden oluşuyor. THY, VIP yolcularını deniz yoluyla otele getirip, tekrar tekneyle uçağa götürecek. Otelin bütün odaları “Kral dairesi” olacak.Deniz seviyesinin altında da içinde otopark, balo salonu, spa gibi merkezlerin olacağı 30 bin metrekare kullanım alanlı 5 kat bodrum inşa edildi. Otel projesi için bodrum katların inşaatı, Beşiktaş’ta eski tütün deposuna yapılan Shangri La Bosphorus Otel gibi “top-down” adı verilen yöntemle yukarıdan aşağıya doğru yapıldı. Son olarak temel atıldı.

Fehime Sultan Yalısı

Hanım Sultan Sarayları, arasında bulunan altı yalıdan biri olan Fehime Sultan Yalısı, Gazi Osman Paşa Yalısı olarak da biliniyor. Sonraki yıllarda Gazi Osman Paşa Ortaokulu olarak kullanılan yalı, 2002 yılında yanmış ve kullanıma kapatılmış, 2’nci kat ve çatı katı tamamen yanmış, göçen parçalar da birinci katta ağır tahribatlar yapmıştı. 1’inci katta ağır tahribatlar yaratmıştı. 2011 yılında buradan sökülen parçalar restorasyonlarının yapılacağı Hadımköy-İstanbul’daki Atölye’ye taşınmıştı.

Hatice Sultan Yalısı

Ortaköy’de bulunan altı sultan yalısından bir diğeri olan Hatice Sultan Yalısı 1800’lerin sonunda II. Abdülhamit tarafından V.Murat’ın kızı olan Hatice Sultan için yaptırıldı. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde yetimhane ve ilkokul olarak kullanılan yalı, 1972 yılında bahçesine havuz inşa edilerek Yüzme İhtisas Kulübüne tahsis edilmişti.

Hadımköy'de atölye kuruldu

Fehime Sultan Yalısı ve kısmi olarak Hatice Sultan Yalısı’ndan sökülen, üzerinde onarım, tamamlama veya güçlendirme yapılacak mimari elemanlar ve bu elemanlara ait parçalar detaylı bir şekilde envanterleş-tirildikten sonra sandıklara yerleştirilerek, Hadımköy Atölyesi’ne getirildi. Bütün parçalar kendi niteliğine uygun olarak ayrı alt atölyelerde ele alındı. Atölye çalışmaları uzman saha personelleri tarafından atölye duvar resimleri, kanvas tavanlar, kornişler ve tavan kaplamaları, ahşap taş ve mermer ile ahşap bölümlerinden oluşuyor. Atölyelerde yürütülen çalışmaların birçoğu yöntemsel açıdan Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Üzerlerinde titizlikle çalışılan parçaların onarımları ve tamamlamaları yapıldıktan sonra tekrar sandıklarına koyularak montaj aşaması için Ortaköy’e gönderilip, yerlerine monte ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazin-altina-luks-otel_159946.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!