Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çal Dağı için “Yürüyen Adamlar”

Manisa’nın en verimli topraklarından birine sahip olan Çal Dağı’nda ağaç katliamı başladı. 10 bin ağacın kesileceğini söyleyen TURÇEP Çal Dağı için "yürüyen adamlar" eylemine başlıyor.

yapi.com.tr
Çal Dağı için “Yürüyen Adamlar”

Manisa’nın en verimli topraklarından birine sahip olan Çal Dağı’nda ağaç katliamı başladı. Ucuz maliyetli olması ve ciddi zararları yüzünden dünyanın hiçbir yerinde kabul görmeyen “Sülfürik Asit Liç Yöntemi” kullanılarak üretilecek maden işletmesi için önümüzdeki günlerde 10 bin ağacın kesilmesi bekleniyor.

Çal Dağ'ındaki vahşi madenciliğe karşı mücadele yürüten ve 22 Mayıs'ta açtığı imza çadırı geçtiğimiz günlerde kaldırılan Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) ise yeni bir eylemlilik takvimi başlattı.

Bianet'in haberine göre, TURÇEP dönem sözcüsü Lütfi Bıkmaz çadır eyleminin sona erdiğini ve  “yürüyen adamlar” döneminin başlatılacağı belirtti. Buna göre TURÇEP 15 bin üzerinde imza topladığı kampanyaya mahalle, sokak ve köyleri dolaşarak devam edecek.TURÇEP, maden şirketi temsilcilerinin Çal Dağı’ndaki VTG Madencilik şirketi tarafından başlatılan yeni ÇED süreci kapsamında Çampınar köyünde ilk toplantılarını yapacakları 15 Ağustos Perşembe günü de orada olacak.

"Çaldağı'nda madencilik çevre felaketidir"

Bıkmaz düzenlediği basın açıklamasında çadır süresinin uzatılması için yapılan müracaat sırasında olumlu cevap verilmesine karşın, daha sonra Emniyet tarafından gönderilen bir yazı ile istenilen iznin verilemeyeceği söylendiğini açıkladı.

Çadırın kapatılmak istenmesindeki amacın halkın talebi doğrultusunda madenin kapatılması için başlatılan imza kampanyasının engellenmesi olduğunu vurgulayan Bıkmaz açıklamasında şunlara değindi:

“Çadırımız engellenmek istense de bütün Turgutlu bizimdir. Biz halkız, Çaldağı da bizimdir, Turgutlu’nun her mahallesi, her sokağı bizimdir.

“Çal Dağı’nda uygulanacak madencilik projesinin ciddi çevre felaketi yaratacağı son derece aşikârdır ve sonuçları çok vahimdir. Bizler bilimin yolunu izliyoruz. Bu nedenle bu madencilik yönteminin dünyanın en bereketli topraklarında uygulanmasına karşı durmaya devam edeceğiz”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cal-dagi-icin-yuruyen-adamlar_111459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!