Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ergene Halkı Çevre Saldırısına Tepkili

Ergene Nehri’ne boşaltılan sanayi atıklarının denetlenmesi talebiyle başlatılan bir aylık çadır direnişi, dün sona erdi. Yöre halkı, eyleme büyük destek verdi.

yapi.com.tr
Ergene Halkı Çevre Saldırısına Tepkili

Lüleburgaz, Çorlu, Çerkezköy’de son yıllarda yaşanan plansız sanayileşme ve işletmelerinin yıllardır atıklarını hiçbir arıtma işlemi uygulamadan doğaya bırakmasıyla, Ergene Havzası’nda bir çevre katliamı yaşanıyor. Uygulanan politikalar nedeniyle bölgenin tarım alanları geçmiş yılarda yüzde 80’lere ulaşırken bugün yüzde 22’ye düştü.

Şubat ayında, İstanbul Valiliği ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu arasında bir görüşme gerçekleştirildiği, İstanbul’un en eski organize sanayi bölgelerinden İkitelli ve Dudullu Organize Sanayi Bölgeleri’nin Ergene Havzası’na taşınması için hazırlık yapıldığı yönünde haberler gündeme gelmişti. Tepkiler üzerine açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Bugünden yarına böyle bir plan yok ama İstanbul’un etrafında bir sanayi havzasını organize etme ihtiyacı var. Bu vizyondan hareketle belki bazı konuşmalar yapılmış olabilir” demişti.

13 bin imza toplandı

Sol.org.tr'nin haberine göre, Ergene Havzası için, son yıllarda bölge halkı ve ülke genelindeki çevrecilerin katkılarıyla birçok önemli eylem yapıldı. Yöre halkının oluşturduğu “Trakya Halk Komitesi”, geçen yıl Uzunköprü’den başlattıkları 39 günlük yürüyüş sırasında, havzanın kurtarılması talebine bölge halkından 13 bin 676 imza topladı. Yürüyüş boyunca yöre halkıyla yapılan görüşmeler de bir belgesele dönüştürüldü.

Toplanan imzalar TBMM Çevre Komisyonu’na sunulurken, aradan geçen bir yılda yetkililer adım atmadı. 13 Haziran 2013 tarihli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” genelgesindeyse, sadece “evsel atıkların arıtılması”na yönelik maddeler yer aldı. Sorunun esas kaynağını oluşturan sanayi atıklarına yönelik ise hiçbir somut girişime yer verilmedi.

'Önemli olan fabrika atıkları'

Bu gelişmeler üzerine “Trakya Halk Komitesi”, geçtiğimiz ay Çorlu’un Sağlık Mahallesi’nde, E5 Karayolu’nun kıyısında bir çadır eylemi başlattı. Eylemciler, havzanın kurtarılması için kesinlikle bölge halkının da yer alacağı bir komite kurulmasını, bir eylem planı çıkarılmasını istiyor. “Fabrikalar atıklarını arıtmadan nehre bırakıyor çünkü arıtma çalıştırmak yüksek maliyetli ve daha fazla kâr etmelerine engel oluyor. Bu nedenle arıtma çalıştırmıyorlar. Nehre atıklarını bırakan fabrikalar tespit edilip cezalandırılmalı. Arıtma takmayan fabrikalar kapatılmalı” diyorlar.

'Nehir siyah akmaya başlıyor'

Eylemcilerden biri, bir gözlemini şöyle anlatıyor: “Ulaş-Kırkgözköyü civarında atıklarını nehre bırakan Modern Karton isimli bir fabrika var. Ulaş, Saray ve civar köyleriyle birlikte yaklaşık 80 bin insanın evsel atığı nehirdeki canlıları öldürmüyor ama en fazla 100 işçinin çalıştığı bu fabrikanın atığının nehre deşarj edildiği yerden itibaren tek bir canlı yaşamıyor ve nehir siyah akmaya başlıyor.”

Mahallede forum

Trakya Halk Komitesi üyeleri, E-5 Karayolu kıyısında gece gündüz kesintisiz olarak yürüttükleri eylemin bölge halkından büyük destek gördüğünü memnuniyetle anlatıyorlar. “Yoldan geçerken görenler durup soruyor, ya da dönüşte uğruyordu. Geçen araçlar kornayla destek veriyordu. Bizle konuşan ya da bildirimizi okuyanlar, sonra tekrar ziyaretimize gelip ne yapabileceğini soruyordu. Halkımızın bu işi sahiplenmesi bize büyük moral verdi.” Dün bir aylık çadır direnişi sona ererken, kent merkezinde bir basın açıklaması yapıldı. Çadırların kurulduğu noktanın yakınındaki Sağlık Mahallesi’nde, eylemlerin nasıl süreceğini belirlemek için bir forum düzenlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ergene-halki-cevre-saldirisina-tepkili_111335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!