Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Camiyi Kılıfına Uydurdular!

Feneryolu’nun tek yeşil alanı olan Kuyubaşı Fidanlığı, ‘külliye’ projesi için yok edildi. Fidanlıkta bulunan 124 yıllık Hacı Mustafa Şevki Efendi Camii’nin hemen bitişiğine 4-5 kat büyüklükte dev bir cami daha yapılması planlanıyor. Mahalle halkı tedirgin.

yapi.com.tr
Camiyi Kılıfına Uydurdular!

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, İstanbul Kadıköy'de Feneryolu Mahallesi’ndeki Kuyubaşı Fidanlığı’nın ağaçları ‘külliye’ projesi için söküldü, etrafı inşaat paravanlarıyla çevrelendi. Fidanlık arazisinde bulunan kültür varlığı olarak tescilli tarihi Tuğlacıbaşı Hacı Mustafa Şevki Efendi Camii’nin hemen bitişiğine, bu caminin 4-5 kat büyüklüğünde dev bir cami daha inşa edilecek. BirGün’ün ulaştığı avan projeye göre; yeni inşa edilecek külliye, yaklaşık altı dönümlük olan fidanlık arazisini tamamen kaplıyor. Projede öğrenci yurdu, kütüphane, meşruta ve cami yer alıyor. Fidanlık arazisinin altına ise otopark yapılacak.

Tescilli Hacı Mustafa Şevki Efendi Camii’nin bulunduğu arazide projenin gerçekleştirilebilmesi için İstanbul 5 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan izin alınması gerekiyor. Devasa boyutlardaki külliye projesi, tarihi caminin siluetini ve tarihi dokusunu tehdit ederken, bölge sakinleri mahallelerindeki tek yeşil alanlarını yitirmekle karşı karşıya kaldıkları için tedirgin.

Cami kıbleye dönük sığmadı

Fidanlık alanının dar diktörtgen şekilde olması nedeniyle külliye projesinde yer alan devasa boyuttaki cami kıbleye dönük olacak şekilde parsele sığmadı. Caminin boyutlarını küçülterek kıbleye döndürmek yerine, cami projede yer alan boyutlarıyla parsele sığsın diye, yapı yaklaşma mesafeleri asgari seviyeye indirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 14 Ocak 2011'de araziye inşa edilmesi planlanan yeni cami binasında 'kamu yararı' görerek, binanın kıbleye dönük konumlanabilmesi için ön bahçeden 5 m, yan ve arka bahçelerden 4 m olan yapı yaklaşma mesafelerini kaldırarak 1/1000 ölçekli planda değişikliğe gitti.

Kadıköy Belediyesi İmar Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, külliye projesi Kadıköy Belediyesi tarafından onaylandı ve Anıtlar Kurulu'nun onayı için kurula gönderildi.

Tek parselde iki cami

Mimarlar Odası Kadıköy Şube Başkanı Saltuk Yüceer, aynı parselde yan yana iki caminin olmasını eleştirdi. Yüceer, “Yeni yapılacak cami 1000 metrekare yer kaplayan tarihi camiye göre devasa bir cami olacak. Bu büyüklükteki camiyi, araziye kıbleye dönük yerleştiremedikleri için komşu mesafeleri yok saymayı tercih etmişler. İnşa edilecek caminin tarihi camiye belirli bir mesafede olması, onu etkilememesi lazım. İlk kez aynı parselde iki caminin yapıldığı bir uygulama görüyorum” dedi.

Külliye projesiyle mahalledeki tek yeşil alan olan fidanlığın yok edildiğini belirten Yüceer, “Mahalle arasında araya sıkışmış bir parsele çevresiyle uyumsuz bir yapılaşma getiriliyor. Olası bir İstanbul depreminde o bölgede yaşayan insanların sığınabileceği tek alan burası. Arazinin altına otopark yapılması da ekolojik açıdan son derece sakıncalı” dedi.

'Nefes alacak alanımız kalmayacak'

Projenin iptali için imza kampanyası başlatan bölge sakinleri ise projeyle birlikte mahalledeki tek yeşil alanlarını kaybedecekleri için tedirgin. Göztepe Gezi Dayanışması ve Özgürlük Parkı Forumu'ndan inşaat mühendisi Sevtap Aköz, “Projeyle birlikte nefes alacak hiçbir alanımız kalmayacak. Fidanlık arazisinin yapılaşmasına olanak tanıyan uygulama imar planının iptal edilmesini talep ediyoruz. Tarihi caminin bakım, onarım ve restorasyon çalışmalarıyla yenilenerek hizmete devam etmesini ve parselin kalan kısmının yeşil alan olarak düzenlenmesini istiyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/camiyi-kilifina-uydurdular_116546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!