Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cami için Ağaç Kestiler

İstanbul Büyükçekmece Alkent 2000 mahallesinde yeşil alanken plan tadilatı yapılarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilen araziye yapılacak cami nedeniyle 200 ağaç sabaha karşı gelen işçiler tarafından acımasızca kesildi. Semt sakinleri ağaçların kesilmesine büyük tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Cami için Ağaç Kestiler

Hürriyet'ten Fırat Alkaç'ın haberine göre, semt sakinlerinin tepkisi üzerine ağaçların gün aydınlanmadan kesildiği belirlenirken Alkent 2000 Cami ve Kuran Kursu Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı, Ak Parti Arnavutköy Belediye Başkan aday adayı Ali Bakaner, “İşçiler yanlışlıkla kesmişler, kesildiklerini görünce ben de çok üzüldüm” dedi.Öte yandan planlarda daha önce yeşil alan görünen ve çoğu 60-70 yıllık çam ağaçlarıyla kaplı arazinin bir süre önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından plan tadilatı yapılarak yeşil alandan çıkarıldığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildiği anlaşıldı.

Araziye cami yapmak isteyen Alkent 2000 Cami ve Kuran Kursu Yapma ve Yaşatma Derneği yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvurarak arazinin kendilerine tahsis edilmesini istedi. Semt sakinleri buna tepki göstererek ağaçların kesilmemesi için kampanya başlattı.Dün araziye gelen dernek yöneticileri ve işçiler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 77 ağacı kesmek için izin aldıklarını ve kesilen yerde cami inşaatının yapılacağını bildirdi. Komşu sitelerde oturanların tepkisi üzerine herhangi bir işlem yapmadan bölgeden ayrıldılar.

Alkent 2000 Cami ve Kuran Kursu Yapma ve Yaşatma Derneği üyeleri bugün sabah saatlerinde 10 kişilik bir ekiple ağaçların bulunduğu alana geldi. Alkent 2000 sitesinin güvenlik görevlilerinin uyarılarına rağmen dernek üyeleri ağaç kesme makineleri ile alandaki 200 ağacı gövdesinden kesti.

Olay üzerine site sakinleri alana gelerek yetkililere haber verdi. Ağaçların kesildiği alana bitişiğinde bulunan Çamlıca Sitesi Yöneticisi Tahsin Özden, ağaçlara zarar verilmeden başka bir alana yapılacak camiye kendilerinin de destek vereceklerini belirterek, “Geçen hafta dernek başkanı Ali Bakaner ve diğer dernek üyeleri yanımıza gelerek bu alana cami yapacaklarını söyledi” dedi.

Özden sözlerini “Biz buna karşı çıktık. Çünkü bu alanda bulunan ağaçları site sakinleri dikti. Biz de dernek görevlilerine caminin başka bir yere yapılmasını söyledik. Yine site çevresinde başka bir yere yapılsaydı, biz de camiye destek olurduk. Ama ağaçların kesilmesi hiç hoş olmadı” diyerek tamamladı.

Alkent 2000 Mahallesi Muhtarı Banu Eraslan ise kesimden kendilerinin haberdar edilmediğini belirterek “Geçen günlerde kesmeye geldiklerinde biz karşı çıktık. Bugün habersiz olarak gelip kesmişler. Bu alan önceden yeşil alandı. Dernek üyeleri belediyeye başvurarak bu alana cami yapılması için izin almışlar. Bu iznin ardından şimdi de ağaçları kesmişler” dedi.

Semt sakinlerinin şikayeti üzerine bölgeye gelen belediye ekipleri tutanak tuttu. 77 ağacı kesmek için izin almalarına rağmen 200 ağacı kesen dernek yöneticileri kaymakamlığa çağırıldı.

Alkent 2000 Cami ve Kuran Kursu Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ali Bakaner, ağaçların yanlışlıkla kesildiğini belirterek “Biz işçilere ağaçların yerlerinden sökülüp site yönetiminin göstereceği başka bir yere dikilmesini emrettik” dedi.

Bakaner sözlerini, “Bu işçilerde durumu yanlış anlayıp gidip ağaçları kesmişler. Biz dernek olarak sadece ağaçların yerlerini değiştirme talimatı verdik. Şimdi bugün kesildiklerini öğrenince çok üzüldüm. Biz kesilen ağaçların kat kat fazlası kadar ağaç dikeceğiz. Bununla ilgili görüşmeler yaptık” diyerek noktaladı.

ETİKETLER: cami ağaç
http://www.yapi.com.tr/haberler/cami-icin-agac-kestiler_115103.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!