Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çatınız için En Büyük Risk İhmal ve Bilgisizlik

Can kayıplarına, sakatlanmalara yol açabilen, ülke ve bireylerin ekonomilerine zarar veren ve 2010'daki Haydarpaşa Gar Binası'nda olduğu gibi tarihi değerlerimizin yitirilmesine sebep olan çatı yangınları, geri dönüşü olmayan derin yaralar açabiliyor. Bu nedenle çatılarda yapım, tamirat, tadilat veya yenileme işlerini uzmanlara bırakmak çok önemli.

yapi.com.tr
  • Çatınız için En Büyük Risk İhmal ve Bilgisizlik
  • Çatınız için En Büyük Risk İhmal ve Bilgisizlik
  • Çatınız için En Büyük Risk İhmal ve Bilgisizlik
  • Çatınız için En Büyük Risk İhmal ve Bilgisizlik

Yangından Korunma Haftası olarak bilinen 25 Eylül – 1 Ekim haftası kapsamında çatı yangınlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan ÇATIDER (Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği) Başkanı M. Nazım Yavuz, genellikle tamiratlar, baca dibi ve detay izolasyonları sırasında çıkan çatı yangınlarını önlemenin aslında hiç zor olmadığını söyledi. Uzman bir firma sorumluluğunda, doğru planlama, doğru ekipman seçimi, işin ehli, bilgili ve tecrübeli elemanların çalıştırılması ve iş güvenliği tedbirleri ile çatılardaki can ve mal kayıplarının önlenmesinin her zaman mümkün olduğunu söyleyen Yavuz, ÇATIDER olarak bu konularda eğitim verdiklerini ve üyelerini, çatı ile ilgili tüm ilgilileri çatı konusunda bilgilendirme ve uygulama çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Yavuz, “Çatılarda tamirat, yenileme gibi yapılacak her türlü iş, binanın yapısına, mevcut projesine veya yenileme projesine uygun olarak bir mimar veya mühendisin veya bir uzmanın yönlendirmesi ve görüşü doğrultusunda planlanmalı. Özellikle tarihi ve eski binalarda uygulamanın yapılacağı yer önceden görülmeli, tehlikeler ve tehlike boyutları görülerek gerekli önleyici tedbirler alınmalı, gerektiğinde yangın konusunda uzman kişilerin desteği ve görüşlerine başvurulmalı” dedi.  

M.M. Nazım YavuzHer çatı birbirinden farklı olduğu için farklı uygulama ve çözümlere ihtiyaç duyulduğunu belirten Yavuz, bu nedenle tamirat veya tadilat işlerinde çatının detaylarına ve standartlara uygun malzeme seçiminin de uzman seçimi gibi hayati önem taşıdığını vurguladı.  Yavuz, “Çatıda yapılan her iş küçük dahi olsa önemsenmeli ve ciddiyetle ele alınmalı. Mevcut ustalar tarafından hemen yapılsın diye düşünmek yerine uygun malzeme ile konusunda uzman çatı ustaları tarafından yapılmasını sağlamak gerekiyor.” şeklinde konuştu.   

ÇATIDER üyeleri güvenli çatılara imza atıyor

ÇATIDER üyesi uygulayıcı firmaların standartlara uygun uygulama yaptıklarını, aksi halde üye olamayacaklarını söyleyen Yavuz, üretici firmaların da Avrupa standartlarında üstün teknoloji ile üretim yaptıklarını ve ürünlerinin garantili olduğunu vurguladı. Yavuz, ÇATIDER’e üye firmaların çalıştırdığı ustaların sigortalı olduklarını da sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/catiniz-icin-en-buyuk-risk-ihmal-ve-bilgisizlik_112587.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!