Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Yaşanan Çatı Uçması ve Çökmesi Olayları Şaşırtıcı Değil

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Yavuz, "Çatılar yağmur, kar, rüzgar gibi dış etkenler ile ilk karşılaşan ve onlara karşı koyan en önemli yapı kabuğudur. Bu noktada doğru detay ve doğru malzeme ile sistemine uygun projelendirilen ve uzman kişiler tarafından yapılan çatılar sorun çıkarmayacaktır" dedi.

yapi.com.tr / AA
Yaşanan Çatı Uçması ve Çökmesi Olayları Şaşırtıcı Değil

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Yavuz yaptığı açıklamada, Türkiye’de etkili olan kar yağışı ve fırtına nedeniyle ülkenin her yerinden çatı çökmesi ve uçması haberleri geldiğini belirterek, Türkiye’de standartlardan uzak, geleneksel yöntemlerle yapılmış 7 milyon çatının yanında rastgele, projesiz, hesapsız ve kontrolsüz yapılmış birçok çatı yapısının bulunduğunu tahmin ettiklerini; yaşanan çatı uçması ve çökmesi olaylarının şaşırtıcı olmadığını kaydetti.

Türkiye’de kar yükünden dolayı çöken çatılarda şimdiye kadar büyük can kaybı yaşanmadığını, ancak maddi zararların ortaya çıktığını ifade eden Yavuz,  şunları bildirdi:

"Bu tür olaylar genellikle çok geniş açıklıklı çelik konstrüksiyon çatılara sahip spor tesislerinde, seralarda, depo türü endüstri ve hal yapılarında meydana gelmektedir. Makas, kiriş, aşık gibi çatı elemanları, şiddetli kar yağışı, çatı üzerindeki karın birikmesi, çatıdaki karın rüzgarla sürüklenerek belirli bir bölgede yığılması veya kar üzerine yağan aşırı yağmurun kar yoğunluğunu artırması gibi nedenlerle tasarımlarında kullanılan çatı kar yüklerinden fazla yüklere maruz kalırlar. Bu da üzücü kazalara yol açabiliyor".

Yavuz, çatı yapımında doğru detay ve doğru malzeme kullanılması, sistemine uygun projelendirilmesi ve uzman kişiler tarafından yaptırılması gerekliliği üzerinde durarak, “Sabit yükleri tasarım yüklerinden (sabit yük+kar yükü) çok az olan çelik çatılar düşük emniyet katsayılarına göre tasarlandıklarından aşırı yüklere direnemez. Bu nedenle bu tür yapıların tasarımında kullanılacak çatı kar yüklerinin azami hassasiyet gösterilerek belirlenmesi gerekmektedir. Çatılarda doğru uygulama ve doğru ürün kullanımı bir elmanın iki yarısı gibidir. Çatılar yağmur, kar, rüzgar gibi dış etkenler ile ilk karşılaşan ve onlara karşı koyan en önemli yapı kabuğudur. Bu noktada doğru detay ve doğru malzeme ile sistemine uygun projelendirilen ve uzman kişiler tarafından yapılan çatılar sorun çıkarmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Yavuz, kar, fırtına, yağmur gibi etkilere karşı güvenli çatı uygulaması için şunları önerdi:

"Büyük yapılarda projelendirme aşamasında kar temizleme planları yapılmalı ve kar yağışının fazla olduğu bölgelerde çatı eğimi artırılmalıdır. Buzlanma ve sarkıtların önlenmesi için çatı havalandırması şarttır. Çatılarda buzlanmayı engellemek için çatı sıcaklığının dış hava sıcaklığına eşit olması sağlanmalıdır. Bunun için hatasız ve eksiksiz uygulanan ısı yalıtımı ve su yalıtımı ile çatıda uygun bir havalandırma oluşturulmalıdır. Kar yağışının etkili olduğu bölgelerde uygulanan eğimli çatılarda, kar etkeninin ortaya çıkarabileceği buz bentleri oluşmasının önüne geçilmesi, yağış sularının yapı içine girmesi ve taşıyıcı sistemde hasar oluşumunun engellenmesi için çatı boşluklarında ve çatı kesitlerinde havalandırma düzenlemenin önemi büyüktür".

http://www.yapi.com.tr/haberler/yasanan-cati-ucmasi-ve-cokmesi-olaylari-sasirtici-degil_127704.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!