Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik Boruya Avrupa Yolu Yeniden Açıldı!

Avrupa Komisyonu'nun Türkiye, Ukrayna ve Makedonya menşeli çelik borulara ilişkin açtığı antidamping soruşturması, başvuruda bulunan şirketlerin şikâyetlerini geri çekmesiyle kapandı.

yapi.com.tr
Çelik Boruya Avrupa Yolu Yeniden Açıldı!

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Avrupa Komisyonu tarafından Türkiye'den ithal çelik borulara yönelik açılan anti damping soruşturmasının sonlandırıldığını kaydeden Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Genel Sekreteri Mehmet Zeren, "Avrupa Komisyonu yetkililerinin örneklemeye seçilen firmaları yerinde incelediklerini ve bu incelemeler sonucunda, herhangi bir damping bulgusuna rastlanmamasından dolayı şikayetçi firmaların şikayetlerini geri çektiklerini düşünüyoruz. Bu şekilde somut delillere dayanmayan anti damping soruşturmaları hem Avrupa Birliği'ndeki ithalatçıları hem de Türkiye'deki ihracatçı firmaları önemli ölçüde rahatsız ederek iki ülke arasındaki ticareti olumsuz yönde etkiliyor" diye konuştu.

Soruşturma Mart 2012'de açıldı, 13 Şubat 2013'te kapatıldı

Geçtiğimiz yıl mart ayında Avrupa Komisyonu tarafından çelik borulara yönelik açılan anti damping soruşturması, Türkiye ile birlikte Ukrayna ve Makedonya menşeli ürünlerin ithalatını kapsıyordu. 2012 yılında Avrupa Birliği üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını temsil eden 13 Avrupa Birliği üreticisinin şikayeti ile açılan soruşturma, 13 Şubat'ta şikayetçi firmaların şikayetlerini geri almalarıyla Türkiye ve soruşturmaya konu diğer ülkeler adına herhangi bir önlem alınmadan kapatıldı. Daha önce de 2002 ve 2008 yıllarında açılan soruşturmalarda da şikayetçi firmaların şikayetlerini geri çekmesi nedeniyle soruşturmaların önlemsiz olarak kapatıldığını hatırlatan Zeren, bu şekilde somut delillere dayanmayan anti damping soruşturmalarının hem Avrupa Birliği'ndeki ithalatçıları hem de Türkiye'deki ihracatçı firmaları önemli ölçüde rahatsız ederek iki ülke arasındaki ticareti olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.

"Şikayet, soruşturma açılmadan iyice irdelenmeli"

Soruşturma sürecinin, Türkiye'deki ihracatçı firmalar için önemli bir maliyet ve zaman kaybı oluşturduğuna dikkat çeken Zeren, sözlerine şöyle devam etti; "Avrupa Komisyonu tarafından ülkemiz aleyhine anti damping soruşturmaları açılmadan önce soruşturmaya konu olan şikayetin iyi bir şekilde irdelenmesi ve somut gerekçelere dayanıp dayanmadığından emin olunması gerekmektedir."

Çelik boru ihracatında AB'nin payı düştü

2012 yılında Türkiye çelik boru ihracatı bir önceki yıla oranla yüzde 15 oranında artarak 1.83 milyon tona yükseldi. Avrupa Birliği'nin ihracattaki payı ise yüzde 45'lerden yüzde 36'ya düştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-boruya-avrupa-yolu-yeniden-acildi_104894.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!