Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik Sektörüne Mısır’dan İyi Haber

Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Munir Fahri Abdelnur, Türkiye’den ithal edilen inşaat demiri ve filmaşine yönelik antidamping soruşturmasında çelik ürünlerini aklayan kararı imzaladı. Böylece, 2013 yılı başından beri en büyük kaybın yaşandığı Mısır’ın kapıları Türkiye çelik sektörüne yeniden açıldı.

yapi.com.tr
Çelik Sektörüne Mısır’dan İyi Haber

Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye'den getirilen demir çelik ürünlerinden filmaşin ve inşaat demiri ithalatına karşın 28 Kasım 2012 tarihinde altı ay süre ile yüzde 6,8 oranında geçici koruma önlemi vergisi konularak soruşturma başlatılmıştı. Ekonomi Bakanlığı ve Çelik İhracatçıları Birliği’nin yoğun çabaları sonucu söz konusu vergi altı ay sonunda kaldırılmış; ancak ithal çeliğin yerel üreticilere zarar verdiği gerekçesi ile başlatılan soruşturma devam etmişti. Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Munir Fahri Abdelnur, Türkiyeden gelen çeliği aklayan kararı imzalayarak, soruşturmada son noktayı koydu.

2012 yılında Türkiye’nin Mısır’a yaptığı çelik ihracatının, miktarda 454 bin ton ve değerde 288 milyon dolarlık kısmını inşaat demiri oluşturdu. Mısır’ın 2012 yılında dünyadan yaptığı toplam 525 bin tonluk inşaat demiri ithalatının yüzde 86’sı Türkiye’den karşılandı. 2013’ün 10 ayında Mısır’a inşaat demiri ihracatı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 82 oranında azalarak 438 bin tondan 79 bin tona geriledi.

"Mısırlı üreticilerin verimlilik sorunu böyle yapay koruma duvarlarıyla aşılamaz"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, “Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Munir Fahri Abdelnur’un soruşturmanın bitirilmesine yönelik kararı imzalaması sektörümüz için oldukça önemli ve sevindirici bir karar oldu. Böylece Türk çelik üreticilerinin damping yapmadıkları ve ticari rekabeti etik kurallar içinde gerçekleştirdikleri bir kez daha kanıtlandı” dedi.

"Mısırlı üreticilerin Türk çelik üreticilerine göre büyük maliyet avantajı olmasına rağmen, ciddi bir verimlilik sorunları var" diyen Ekinci, "Ancak verimlilik sorunu yapay olarak oluşturulan koruma duvarları ile çözülemez. Bu karar ile Mısırlı sanayiciler uluslararası rekabete açılacak ve kendi ayakları üzerinde durma başarısını gösterecektir. Bize göre, bu karar en çok Mısırlı sanayicilere faydalı olacaktır" şeklinde konuştu.

Rekabetin serbestleşmesi ile Mısır’da inşaat maliyetlerinin de düşeceğine dikkat çeken Ekinci, “Bu kararla, Mısır ve Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşması ruhuna zarar verebilecek bir uygulama da ortadan kalkmış oldu” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-sektorune-misirdan-iyi-haber_114268.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!