Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

'Çelik' İhracatçının Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyor

Çelik ihracatçılarının Ortadoğu, Avrupa Birliği ve Kuzey Afrika pazarlarındaki yükselişi devam ediyor. Bu yılın ilk dört aylık verilerine göre Türkiye'nin çelik ihracatı 5,1 milyar dolar oldu.

yapi.com.tr / AA
'Çelik' İhracatçının Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyor

Çelik İhracatçıları Birliği'nin 2013 yılı ilk dört aylık verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine kıyasla çelik mamulleri ihracatı miktar bazında yüzde 5,67 artışla 6,87 milyon tona ulaştı. Dünya emtia fiyatlarındaki genel düşüşten etkilenen sektör, aynı dönemde değer bazında ise yüzde 2,68 azalışla 5,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde ise Türkiye'nin toplam çelik ihracatı, 7,11 milyon tona ve 5,76 milyar dolara ulaştı.
     
Aynı dönemde bölgeler arasında ilk sırayı 2,72 milyon tonluk ihracat ile Ortadoğu alırken bu bölgeyi 1,14 milyon ton ile Avrupa Birliği ve 736 bin ton ile Kuzey Afrika izledi. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ilk dört aydaki çelik ihracatında en fazla artışın yaşandığı bölgeler ise Avrupa Birliği, Ortadoğu ve Asya ülkeleri oldu. En çok ihraç edilen ürünler sıralamasında 2,93 milyon tonla çubuk, 925 bin tonla kütük, 697 bin tonla sıcak yassı, 605 bin tonla boru ve 536 bin tonla profil yer aldı.
     
Çelik sektörünün ihracatı Nisan'da geçen yılın aynı ayına oranla miktarda yüzde 1,09 artış ile 1,66 milyon tona çıktı. Değer olarak ise çelik ihracatı 1,25 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bölgeler bazında ilk sıraları 645 bin ton ile Ortadoğu, 278 bin ton ile Avrupa Birliği, 155 bin ton ile Kuzey Amerika paylaştı. Geçen yılın Nisan ayına göre bu dönemde en çok ihracat artışının yaşandığı bölgeler Avrupa Birliği, Kuzey Amerika ve Asya olarak sıralandı. Nisan ayında en çok ihraç edilen ürünler 725 bin tonla çubuk, 213 bin tonla sıcak yassı, 158 bin tonla kütük, 143 bin tonla boru ve 139 bin tonla filmaşin oldu.
    
"Çelik sektörü Türkiye ihracatı içinde dördüncü büyük sektör konumunda"
    
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, çelik sektörünün Türkiye genel ihracatı içinde dördüncü en büyük sektör konumunda olduğunu belirterek, "Sektörümüz farklı pazarlara ulaşmakta iyi bir performans gösteriyor. İhracat rakamlarımız ve bölgesel dağılımımız da bunun en önemli göstergesi. Çelik ihracatında birçok ürün çeşidinde ton bazında artış yaşıyoruz ve bu artışın yılın geri kalan aylarına da yansımasını hedefliyoruz. Ancak değer bazındaki ihracatımızda dünya emtia fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan bir azalma söz konusu" bilgisini verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-ihracatcinin-yuzunu-guldurmeye-devam-ediyor_108240.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!