Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İthalat Temmuz'da İhracattan Hızlı Arttı

İhracat, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 ithalat ise yüzde 10 artış gösterdi. Dış ticaret açığı da yüzde 22,5 arttı.

yapi.com.tr/AA
İthalat Temmuz'da İhracattan Hızlı Arttı

Türkiye'nin ihracatı, temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 artarak 13 milyar 113 milyon dolar, ithalatı da yüzde 10 artarak 22 milyar 918 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan 2013 yılı temmuz ayına ilişkin geçici dış ticaret verileri açıklandı.

Buna göre, ihracat, temmuzda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2 artarak 13 milyar 113 milyon dolar olurken, ithalat yüzde 10 artarak 22 milyar 918 milyon dolara ulaştı.

İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıl temmuzda yüzde 61,6 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 57,2'ye geriledi. Dış ticaret açığı, temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,5 artarak 8 milyar 5 milyon dolardan 9 milyar 806 milyon dolara çıktı.

Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; bu yılın temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 0,9 azaldı, ithalat ise yüzde 6,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise temmuzda bir önceki aya göre ihracat yüzde 2,1 artarken, ithalat yüzde 2,4 azaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ithalat-temmuzda-ihracattan-hizli-artti_111901.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!