Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cerattepe için Anayasa Mahkemesine Başvuru Yapıldı

Yeşil Artvin Derneği, Cerattepe’de ‘madencilik yapılabilir’ kararını adil yargılama yapılmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine taşıdı.

yapi.com.tr
Cerattepe için Anayasa Mahkemesine Başvuru Yapıldı

DHA'nın haberine göre, Yeşil Artvin Derneği, Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde ‘madencilik yapılabilir’ yönünde Danıştay’ın onayladığı yerel mahkeme kararını, adil yargılama yapılmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine taşıdı.

Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın, Cerattepe mevkiinde madencilik faaliyetleri için ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasında, Rize İdare Mahkemesinin, 'madencilik yapılabilir' yönündeki kararının Danıştay tarafından onanmasının ardından hukuksal mücadeleyi sürdürmek için Anayasa Mahkemesine başvurduklarını açıkladı.

‘Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk’

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun da destekleriyle davayı Anayasa Mahkemesine taşıdıklarını belirten Kalın “ Kaboğlu hocamızın hukuksal gerekçelerin yazılması kısmında çok önemli katkıları oldu. Yeşil Artvin Derneği adına 708 kişinin müdahilliğiyle yasal sürecin son günü olan 23 Ağustos’ta Anayasa Mahkemesine başvurduk” dedi.

‘Biz adalet arıyoruz’

Kalın Anayasa Mahkemesine doğrudan ÇED iptali için başvuruda bulunulamadığını ama adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinden hareketle başvuru yaptıklarını belirterek “Biz adalet arıyoruz. Adalet elbet bir gün bir yerde tecelli edecektir” diye konuştu.

Kalın, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine de başvurabilmek için öncelikle ulusal yargı yollarının tüketilmesi gerektiğini ve Anaysa Mahkemesinin de bu ulusal hukuk yollarından biri olduğunu da sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cerattepe-icin-anayasa-mahkemesine-basvuru-yapildi_160999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!