Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Cerattepe'de 77 Bin Metrekarelik Alan için İzin Çıktı

Artvin Orman İşletme Müdürlüğü, maden şirketine 77 bin metrekare alanda maden arama ruhsatı için şantiye kurulması ve çalışma yapılması yönünde yer tahsisi işlemini gerçekleştirdi.

yapı.com.tr
Cerattepe'de 77 Bin Metrekarelik Alan için İzin Çıktı

Başbakan’ın Konyada yaptığı açıklamalan aktardığı Cerattepe’deki maden direnişine karşılık sözlerine rağmen, Cengiz Holdin’e bağlı Eti Maden şirketi, Cerattepe’deki çalışmalarına devam ediyor. Birgün'den Ömer Şan'ın haberine göre, maden şirketinin şantiye alanındaki ağaç kesim ve düzenleme çalışmalarına ara verip durdurması bir yana, Artvin Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, Artvin Valiliğinin talimatıyla, maden şirketine yer tahsisi işlemini de gerçekleştirdi.

Başbakan Davutoğlu’nun kabul ederek yaklaşık görüştüğü Yeşil Artvin Derneği, Artvin’in AKP ve CHP’li Milletvekilleri, AKP, CHP ve MHP İl Başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin bulunduğu heyete verdiği ‘çalışmaların durdurulacağı’ sözü sırasında, Artvin Valiliği madenci şirkete alelacele ‘yer teslimi’ yaptığı ortaya çıktı.

Görüşmenin yapıldığı sıralarda Cerattepe'ye çıkan Artvin Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, maden şirketine tahsis edilen 77 bin metrekare alanın yer teslimini yaptı. Cerattepe bölgesine geçen hafta jandarma ve polis eşliğinde çıkarılan Cengiz Holding'e ait Eti Bakır A.Ş. çalışanları, iş makineleri eşliğinde şantiye kurmak için çalışma başlatırken; Artvin Orman Müdürlüğü’nün şirkete ‘yer tahsis izni’ vermediği ortaya çıktı.

Maden şirketi ise, bölge halkının tepkisinden çekinen Artvin Orman İşletme Müdürlüğü görevlilerinin, 'Yer tahsis izni' işlemlerini geciktirdiğini ileri sürerek valiliğe şikayette bulundu. Maden şirketinin şikâyeti üzerine harekete geçen Artvin Valiliği, aralarında Artvin Orman İşletme Müdürü Yusuf Soysal ile şef ve orman mühendislerinin de yer aldığı 4 kişi hakkında soruşturma açılması talimatı verdi. Bu sırada Yeşil Artvin Derneği de Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’ne, şirketin ‘yer tahsis izni’ olup olmadığı yönünde dilekçeyle başvuruda bulunmuştu.

77 bin metrekare tahsis edildi

Artvin Orman İşletme Müdürlüğü, maden şirketine 77 bin metrekare alanda maden arama ruhsatı için şantiye kurulması ve çalışma yapılması yönünde yer tahsisi işlemini gerçekleştirdi. Şirkete ilk etapta verilen 77 bin metrekare alanın yanı sıra daha sonra da maden çıkarılması için 100 bin metrekare alan için de yer tahsis izni verilmesinin öngörüldüğü öğrenildi.

Konuya ilişkin kısa bir açıklama yapan Artvin Orman Bölge Müdürü Sedat Ecevit, maden şirketine yer tahsisi yapıldığını doğrularken; “Maden şirketine yer tahsisini 17 Şubat tarihinde kağıt üzerinde yaptık. Dün de bölgeye çıkan ekiplerimiz arazide esas yer teslimini yaptı. Şu anda maden şirketinin yer tahsis izni var” dedi.

Vali açıklatmamış

Cerattepe’deki çalışmalar için kâğıt üzerinde, 17 Şubat tarihinde yaptıkları yer tahsisi kararının Artvin Valisi Kemal Cirit’in talimatı üzerine kamuoyuna açıklanmadıklarını da ifade eden Ecevit, "Orman Genel Müdürümüz bize ilk gün kamuoyuna açıklamamızı söyledi ama Vali Bey’in talimatı nedeniyle kağıt üzerinde yapılan yer tahsisi işlemini kamuoyuna açıklamadık” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cerattepede-77-bin-metrekarelik-alan-icin-izin-cikti-_143344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!