Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Cerattepe'de Maden İzni 40 Değil 4 Bin Hektar İçin"

Artvin Cerattepe'de maden ocağı açmak isteyen işadamı Mehmet Cengiz'e sadece 40 hektar için değil, Artvin'in neredeyse tamamını kapsayan 4 bin 406 hektarlık alan için maden ruhsatı verildiği ortaya çıktı.

yapı.com.tr
"Cerattepe'de Maden İzni 40 Değil 4 Bin Hektar İçin"

Sözcü gazetesinin haberine göre, Cengiz Holding'in sahibi işadamı Mehmet Cengiz'in altın ve bakır madeni çıkarmayı planladığı Artvin Cerattepe'deki maden inşaatı projesinin aslında sanılandan çok daha büyük bir alanı kapsadığı ortaya çıktı. Verilen iznin kapsamıyla ilgili açıklama, Rize İdare Mahkemesi'nin belirlediği 7 kişilik uzman heyetin katılımıyla yapılan keşif sırasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürü Murat Cavunt'tan geldi.

Çevre Bakanlığı'nın Cerattepe'de yapılacak altın madenciliğine verdiği olumlu ÇED raporunun iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davayla ilgili konuşan Murat Cavunt, Cengiz Holding'e maden ruhsatının Artvin il merkezini de içine alan 4 bin 406 hektarlık alan için verildiğini söyledi. Cavunt mahkemede şu uyarıyı yaptı: "Enerji Bakanlığı tarafından 2012'de şirkete verilen 4 bin 406 hektarlık ruhsat, altın, bakır, çinko, gümüş çıkarma ruhsatıdır. İl müdürü ise ÇED alanının 40 hektar olduğunu söylüyor. Çünkü Türkiye'de uygulanan yöntem budur. Önce lokal olarak küçük alanlar için başvurulur. Daha sonra kanser hücresi gibi yayılır ve bitişik alanlar için ÇED alınır. 2014'te tam da böyle olmuş ve bakır alanının bitişiğine açık altın işletmesi için de ÇED başvurusu yapılmıştır."

Davanın 40 hektar için olduğunu söyleyen Cavunt, "Ancak 4 bin 406 hektar alanda madenle ilgili bir işlem yapılacaksa Artvin'in buradan kalkması gerekir. Yanlış anlaşılmasın ama 4 bin 406 demek Artvin merkezini de içine almak demek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cerattepede-maden-izni-40-degil-4-bin-hektar-icin_144355.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!