Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cevisama, 2015'te de Türk Firmalarının Tercihi Oldu

Seramik sektörünün nabzını tutan uluslararası etkinlikler arasında yer alan Cevisama, bu yıl da dünyanın dört bir yanından firmaları bir araya getirdi. Fuarın yabancı katılımcıları arasında yer alan Türk firmalarına ilgi yoğundu.

  • Cevisama, 2015'te de Türk Firmalarının Tercihi Oldu
  • Cevisama, 2015'te de Türk Firmalarının Tercihi Oldu
  • Cevisama, 2015'te de Türk Firmalarının Tercihi Oldu
  • Cevisama, 2015'te de Türk Firmalarının Tercihi Oldu
  • Cevisama, 2015'te de Türk Firmalarının Tercihi Oldu
  • Cevisama, 2015'te de Türk Firmalarının Tercihi Oldu
  • Cevisama, 2015'te de Türk Firmalarının Tercihi Oldu

İspanya’nın Valensiya kentinde 33.’sü düzenlenen uluslararası seramik fuarı Cevisama, 9-13 Şubat tarihleri Feria Valencia fuar merkezinde gerçekleştirildi. Fuar, Türkiye’nin de yer aldığı 38 ülkeden 682 firmanın (486 İspanyol, 196 yabancı firma) ürünlerini, 100.000 m2’lik sergi alanında sektör profesyonelleri ile buluşturdu. Fuarda teşhir edilen ürünler arasında; karo seramik, doğaltaş, banyo ekipmanları, hammaddeler, sır ve boyalar, sergileme sistemleri ve bağlayıcı elemanlar, zemin ve duvar kaplama malzemeleri, araç ve ekipmanlar bulunuyor.

Katılımcı ülkeler:
Almanya, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin, Kolombiya, Güney Kore, Mısır, BAE, İspanya, Fransa, Yunanistan, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, İran, İrlandai İtalya, Japonya, Malezya, Fas, Meksika, Peru, Polonya, Portekiz, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Sırbistan, Güney Afrika, İsviçre, Tayland, Tayvan, Türkiye, Ukrayna.

2015 trendleri ve yenilikler Cevisama'da tanıtıldı

Cevisama’da potansiyellerini dünyaya sunma imkanı bulan İspanyol karo seramik, banyo, doğaltaş firmaları en yenilikçi ve özel tasarımlarını bu uluslararası zirvede piyasaya tanıtmış oluyor. Geçtiğimiz yıla oranla her bir alt sektörden daha fazla sayıda firmanın katılım gösterdiği Cevisama 2015’te ayrıca, 200 yeni ürünün lansmanı yapıldı. Bu yeni ürünler arasında, günümüz mimarlık ve iç mekan trendlerini yansıtan zemin ve duvar kaplamaları özellikle öne çıkıyor. Seramik boyutundaki format çeşitliliği, rüstik tarzın yükselişi, doğal ve el yapımı görünümlü seramiklerin geri dönüşü, pürist stilde nötr renkli, taş görünümlü, yaşlanmış ve aşınmış dokulardan hareketle tasarlanmış sıcak iç mekanlar, altıgenin ağırlıkta olduğu geometrik şekiller ve farklı hacimler yaratmayı sağlayan çeşitli kalınlıkta ürünler, 2015 katılımcılarının fuara getirdiği yeniliklerden sadece birkaçı...


Sektör profesyonelleri Cevisama, Feria Habitat ve Maderalia Seleccion'da buluştu

Fuar bu yıl da geçtiğimiz yıl olduğu gibi 75.000 profesyonel ziyaretçiye ulaştı. 2014’te yabancı satın almacı sayısı ise 12.800’ü bulmuştu.

Organizatörler, farklı ticaret birlikleri tarafından öncelikli hedef olarak belirlenen pazarlardan uzmanları ve satınalmacıları “Cevisama Business Club” (Cevisama Ticaret Kulübü) programı çerçevesinde, fuara davet ettiler. Bu yıl özellikle Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık gibi geleneksel Avrupa pazarları ile Doğu Bloğu ülkeleri, Rusya ve Güney yarıküreye yönelik bir strateji geliştirildi.

Cevisama’nın, geçtiğimiz yıl sağlanan başarıdan hareketle bu yıl da mobilya fuarı Feria Habitat ve iç mekan projeleri için inovatif çözümler sunan Maderalia Seleccion ile aynı tarihte Feria Valencia fuar merkezine konuk olmasına karar verildi.

Bu üç fuara eşlik eden paralel etkinlikler, “See you in Valencia” (Valensiya’da görüşmek üzere) inisiyatifi ile kentin tamamını mimarlık, iç mekan ve tasarım anlamında ortak bir etkinlik alanına dönüştürüyor.

FeriaFeria Habitat


Gelenekselleşen sergi; Trans-hitos

Cevisama’nın geleneksel etkinliklerinden biri olan “Trans-hitos” sergileri ise bu yıl “Sinergias” (Sinerjiler) başlığı altında toplanmıştı. Seramiğin farklı kullanım olanaklarını araştıran projelerin yer aldığı Trans-hitos sergi alanında, Cevisama Lab tarafından yürütülen seramik ve banyo tasarım yarışmaları ve Alfa de Oro Awards’a başvuran projeler yer aldı.    

CevisamaCevisama Lab


13. İspanyol Seramik Ödülleri sahiplerini buldu

İspanyol Karo Seramik Üreticileri Derneği ASCER tarafından 13.'sü düzenlenen Tile of Spain Awards (İspanyol Seramik Ödülleri) de Cevisama 2015 kapsamında sahiplerini buldu.

Mimarlık kategorisinde birinciliği, özgün seramik karo cephesi ile Lizbon'da ev projesi elde ederken; İç Mekân kategorisinde Betxí Kalesi Manastırı restorasyon projesi; Diploma Projesi kategorisinde ise Madrid Mimarlık Okulu ETSAM'dan María González Aranguren'in "Alfama 2.0" adlı projesi birinciliğe değer görüldü. Yarışma ile ilgili ayrıntılı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.


Türk firmaları Cevisama'da dünya pazarı ile buluştu

Türkiye'den fuara katılan firmalar arasında; Akgün Seramik, B&S Investment, Bora Çelik, Demireks, Eczacıbaşı ESAN, Esvit, Mosaico Solo ve TESAY BU Profil Sistemleri yer aldı.

Akgün Seramik'in ürünleri 50 ülkede alıcı buluyor

Bilecik Pazaryeri, Eskişehir İnönü, Kütahya Gediz ve Oluklu Köyü Söğüt ilçesindeki fabrikaları ile hizmet veren Akgün Seramik, dijital teknolojinin de imkanlarını kullanarak uluslararası standartta porselen karo seramikler ve duvar karoları üretiyor. İtalya ve İspanya'daki tasarımcılar ile birlikte çalışan firma, uluslararası fuarlardan Orlando (ABD), Cevisama (İspanya), Cersaie (İtalya), Unicera'ya (Türkiye) katılım gösteriyor. Cevisama'da ilk olarak 2003 yılında ürünlerini sergileyen Akgün Seramik, birkaç yıllık aranın ardından 2015'te fuardaki yerini yeniden almış.

Akgün Group Dış Ticaret Müdürü Özgür Küçüksolak, Balkanlar, Rusya, İngiltere, Almanya, Arap Yarımadası ve Amerika başta olmak üzere, 50'ye yakın ülkeye ihracat yaptıklarını belirtiyor. Amerika Atlanta'da da bir ofisi bulunan Akgün Seramik, ABD ve Kanada pazarında önemli bir yere sahip. Firmanın ürünleri %65 oranında iç piyasada alıcı bulurken, %35'i ihraç ediliyor.   

Demireks ihracatta %60'a ulaştı

Yurtdışına 2004 yılında İskandinavya ile açılan Demireks, uluslararası fuarlar arasında Cevisama'yı tercih ediyor. Bien Seramik'in Avrupa distribütörü olan firma; Hollanda, Belçika, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın yanı sıra Avustralya ve Kuveyt'e de ürün sağlıyor. 

Ev kullanımı dahil proje ürünlere ilgi olduğunu belirten Demireks Yönetici Ortağı Gökmen Kösele, üst ürünlerde ebatların büyüdüğüne dikkat çekti. Avrupa'nın daha konservatif olduğunu söyleyen Kösele, Demireks'inBrezilya'dan Japonya'ya ve İsveç'e kadar geniş bir coğrafyaya satış yaptığını belirterek, ürünlerin %60'ını  ihraç eden 41 milyon cirolu firmanın Vietnam'da da bir fabrikası olduğunu ekledi.

Mosaico Solo moda ürünleri ile dünya pazarında

Intervo Dış Ticaret firması altında faaliyet gösteren Mosaico Solo; İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa, Romanya, Kanada ve ABD'ye ihracat yapıyor. Firma, Bucak ve Burdur'daki fabrikalarında farklı ebatlarda doğal taş, traverten ve mozaik üretiyor. Intervo Yönetici Ortağı Harun Öztürk, Cevisama ziyaretimiz esnasında, bu sene parlak ürünlerin revaçta olduğunu belirtti.

TESAY BU Profil Sistemleri

TESAY BU Profil Sistemleri; Cersaie (İtalya), Brezilya, Dubai Big 5, Sudan, Tanzanya seramik fuarlarının ardından, 2015 yılında ilk kez Cevisama'ya katılmış. Firma yetkilisi Vefa Şahin, İspanya'da seramik hammaddesinin daha kaliteli ve uygun fiyatlı olması nedeniyle ziyaretçilerin Cevisama'yı tercih ettiğini belirtti.

1999 yılında kurulan TESAY, %40 oranında iç pazara üretim yaparken, piyasadaki profil ihtiyacının %80'ini karşılıyor. İstanbul'daki bölgeleri her gün dolaşan tanıtım ve teslimat araçları olduğunu söyleyen Şahin, İkitelli'deki fabrikalarında PVC, alüminyum, sac, galvaniz, paslanmaz çeliği işlediklerini ve yakın dönemde yeni bir fabrikayı daha hizmete açacaklarını ekledi. TESAY'ın bu fuarla ulaşmak istediği coğrafya ise, Arap yarımadası, Orta Doğu, Orta Afrika ve Güney Amerika.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevisama-2015te-de-turk-firmalarinin-tercihi-oldu_136546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!