Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Seramik, Karodan Fazlasıdır”

Material Connexion İstanbul (MCI) Yöneticisi Paolo Cancellato, 27 Şubat-3 Mart'ta Tüyap'ta düzenlenecek Unicera Fuarı öncesinde "seramik sektöründe inovasyon" konusunda sorularımızı yanıtladı. MCI, karo dışında pek çok farklı kullanım alanı ve özel nitelikleri olan seramik endüstrisindeki son gelişmeleri Unicera Fuarı’ndaki standında aktaracak.

“Seramik, Karodan Fazlasıdır” Material Connexion İstanbul Yöneticisi Paolo Cancellato

Material Connexion perspektifinden genel olarak seramik endüstrisindeki son gelişmelerden kısaca bahsedebilir misiniz? Son yıllarda seramik alanında nerede daha çok inovasyon görebiliriz? Tasarımda mı, teknik alanlarda mı veya malzemelerde mi?

Seramik endüstrisi, uzun yıllar çok fazla inovasyonun ve yeni gelişen tekniklerin görülmediği geleneksel bir endüstri olageldi. Ancak son 10 yılda, teknolojinin gelişmesiyle ve artan rekabetle, bütün pazar farklı açılardan pek çok yenilik gördü. Material Connexion olarak seramik alanında dünya çapında en inovatif üreticileri araştırıp irtibata geçiyoruz ve böylece şirketlerin pek çok açıdan pazara nasıl yeni ürün ekleyemeye çalıştıklarını izleyebiliyoruz.

Tasarım açısından, seramik ürünlerin (özellikle de karoların) yüzeyleri, her türlü 3D şekli ve deseni modelleyebilen ve onları sınırsız renk ve bitirimler ile birleştiren sanatçı ve tasarımcılar için bir nevi oyun alanı haline geldi. Dijital baskı teknolojileri de bu endüstride çok büyük bir adım oldu, çünkü seramiğin bütün güzel özelliklerini, belirli alanlarda tercih edilen ahşap ya da metal gibi farklı malzemelerin görüntüsünde sunabilme olanağı sağladı.


33 Boyutlu seramik

Teknik açıdan bakıldığında, son yıllardaki en etkileyici inovasyonlardan biri hala kalite ve performanstan ödün vermeden önemli ölçüde ağırlık azaltarak (%60’dan daha fazla) çok büyük karolar (3x1 metreye kadar) üretmeye olanak sağlayan tekniktir. Daha yeni ürünlerden bahsetmek gerekirse, karoların daha dirençli, kendi kendini temizleyen ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı hastane ve okullar gibi çevreler için daha sağlıklı olmalarını sağlayan yenilikler ile nano kaplamaların kombinasyonlarını araştıran pek çok çalışma örnek gösterilebilir.

Sonuçta, malzemelerden bahsedilirken, sürdürülebilirlik hala daha bütün büyük inovasyonlar için anahtar kelime. Piyasada, karoları sırlamak için kullanılan ampuller ya da tüketici sonrası atıkları kullanan diğer malzemeler gibi çok yüksek performans sağlayabilecek (%90’a kadar geri dönüştürülmüş içerikten yapılmış) ürünler mevcut.

SeramikSeramik soğutucu sistem

MCI’da seramik alanında ne gibi malzemeler bulabiliriz?

Kütüphanemizde seramik ürünlere adanmış ayrı bir kategori bulunuyor, yani üyelerimizin bulabileceği bir sürü ilginç, inovatif ürün mevcut. Şunun altını çizmek isterim, bizim açımızdan seramik karodan fazlasıdır, pek çok farklı şekilde kullanılabilen ve çok özel nitelikleri ve uygulama alanları olan bir malzemedir. Yakın zamanda kütüphanemize, sadece birkaç litre musluk suyuyla, hiçbir ilave enerji kullanmadan, ortamı soğutan İsrail menşeyli modüler bir ürün ekledik. Odanın nemimi %40 ila %70 arasında dengeleyen ve kötü kokuları yok eden ya da duvar ve yer döşemelerinde eşsiz ışık efekti yaratan içine LED sistemi yerleştirilmiş karolar gibi daha pek çok ilginç ürün sayabilirim.

Şahsen son aylarda seramik kullanılarak yapılan ekleyerek üretim yöntemi (3D printing) alanındaki gelişmeleri çok merak ediyorum. Yıllardır bu yöntemler sadece dişçilik sektörüne adanmıştı, ancak şimdilerde yeni makinelerin sundukları seramik tozlarından, henüz çok küçük olsalar da, ürün üretebilme teknolojileri sayesinde, tasarımcıların ufku genişlemekte ve şekil açısından hiçbir sınırlama olmadan ürün üretebilmekteler. Bugün hala daha bu tarz teknolojileri endüstriyel karo üretimine uyarlamak mümkün değil, ama önümüzdeki 10 ile 20 yıl içinde bunun sanayi için büyük bir devrim olacağını düşünüyorum. 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/seramik-karodan-fazlasidir_104604.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!