Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Burs Projesi Sona Erdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin talimatı doğrultusunda yüksek lisans öğrencilerine yönelik başlatılan burs projesi sona erdi. Bakanlık, ‘çevre ve kentsel dönüşüm’ üzerine tez hazırlayan öğrencilere toplam 507 bin TL burs verdi.

yapi.com.tr
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Burs Projesi Sona Erdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 12 ay süre ile 65 yüksek lisans öğrencisine destek verdiği burs programı sona erdi. Bakanlığın 507 bin TL kaynak ayırdığı yüksek lisans tezleri, Türkiye Çevre Koruma Vakfı’na (TUÇEV) gelmeye başladı. Tezler, genel olarak çevre ve kentsel dönüşüm üzerinde yoğunlaşıyor.

Yüksek lisans bursuna Türkiye genelinde özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm üniversitelerden 228 yüksek lisans öğrencisi başvurdu. Bakanlığa bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı üzerinden yüksek lisans eğitimi gören başta İstanbul üniversiteleri olmak üzere 35 üniversiteden 65 öğrenciye 12 ay süre ile ayda 650 TL, toplam da 507 bin TL burs verildi.

Çevre ve şehir konusu işlendi

Öğrenciler yüksek lisans tezlerinde; yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği, kentleşme ve suç ilişkisi, çocuk suçlular üzerine araştırma, geleneksel köy evleri ve kırsal dönüşüm, inşaat yıkıntı atıklarının geri kazanım yolları, marka şehirler kavramının ülke turizmine ve tanıtımına katkısı, kentsel dönüşüm atıklarının geri kazanım yolları, sosyal hayatin mekana etkisi, kırdan kente göçü, göç sonucu kentlerde ekonomik ve sosyal hayat gibi konu başlıklarını araştırdı. Öğrenciler ayrıca yüksek lisans tezlerinde çevre ile ilgili mezbahane atık suları, zeytin salamura ve karasuyu, gül işleme tesisi atık suları, peynir altı suyu arıtımı, motor yağı ve bitkisel atık yağların geri kazanımı, batik gemilerin deniz çevresine olan etkileri ve istilacı türler gibi özel konularda da araştırma yaptı.              

‘Çevre ve Şehir’ üzerine istenilen özel konu başlıkları üzerinde hazırlanan, geniş analiz ve laboratuvar sonuçlarından oluşan yüksek lisans tezleri, TUÇEV'in kurmuş olduğu çevre şehir kütüphanesine konuldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-ve-sehircilik-bakanliginin-burs-projesi-sona-erdi_133241.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!