Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Antep'te 80 Yıllık Fıstık Ağaçları Bir Bir Yok Olacak!

Gaziantep Üniversitesi’nin yapmayı planladığı çocuk hastanesi nedeniyle 80 yıllık fıstık ağaçları kesilme tehlikesiyle karşı karşıya.

yapi.com.tr
Antep'te 80 Yıllık Fıstık Ağaçları Bir Bir Yok Olacak!

Evrensel'den İnanç Yıldız'ın haberine göre, Gaziantep Üniversitesi’nin yapmayı planladığı çocuk hastanesi nedeniyle 80 yıllık fıstık ağaçları kesilme tehlikesiyle karşı karşıya. Hastanenin, üniversitenin boş alanlarından birine yapılmasını isteyen öğrenciler ve yaşam savunucuları imza kampanyası başlattı.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi’ne bağlı çocuk hastanesinin şehir dışında olan binasının tıp fakültesinin yanına taşınmak istenmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Çocuk hastanesinin yapılacağı alan için ihale yapıldı. Tıp fakültesinin hemen yanında yapılacak alanda sayıları yüzleri bulan 80 yıllık fıstık ağaçlarının olması yaşam savunucularını ve öğrencileri endişelendirdi. Hastane yapılacak alan için üniversitenin yine hemen yanında olan başka boş alanları seçmesini isteyen yaşam savunucuları, kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyor. Belediyeye ait olan boş alanlar üniversitenin genişleme alanı ve rektörlük bu alanı seçerse yasal olarak belediye arsayı üniversiteye vermek zorunda. Konuyla ile ilgili Rektör Yavuz Coşkun’un yanına giden öğrencilere, Coşkun, orada ağaç olmadığını iddia etti. Rektörlükten yapılmak istenen planla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, Yapı İşleri Başkanı İrfan Korkmaz ile görüşen GAÜN Genç Çevre Tema Topluluğu, ağaçların taşınacağının bilgisini aldı. Ancak 80-90 yaşlarında olan fıstık ağaçlarının Fıstık Araştırma Enstitüsü’nün raporuna ve çevrecilere göre taşınmasının mümkün olmayacağı söyleniyor.

İmza kampanyası başlattılar

Ağaçların kesilmemesi için imza toplayan GAÜN Öğrencisi Deniz Kar, fıstık ağaçlarının Antep’in mirası olduğunu söyledi. Her insan gibi ağaçların da yaşama hakkı olduğunu ancak yüzlerce ağacın katledileceğini belirten Kar, buna dur demek için imza kampanyası başlattıklarını anlattı. Öğrencilerin kampanyaya ilgili olduğunu söyleyen Kar, “Çocuk hastanesi yapılsın. Üniversite içinde, etrafında boş arsalar var. Mevcut çocuk hastanesinin etrafında bir sürü boş arsa var. Neden özellikle fıstık ağaçlarının yerine hastane yapılmak isteniyor?” diye sordu.

Taşımak sorunu çözmeyecek

Konuyla ilgili açıklama yapan Gaziantep Ekoloji Meclisi de, “Antep için çok şey ifade eden yetişmesi çok zahmetli olan aynı zamanda Antep’i hem yerelde hem de uluslararası alanda simgesi olan 80-90 yıllık ağaçların yerinden edilmesini istemiyoruz. Sağlık için bir hastaneye ihtiyaç varsa yapılır. İnsanlığı tedavi ederken diğer bütün canlıların gözden çıkarılması bize göre bir çelişkidir” dedi. Ağaçların taşınmasının çok zahmetli bir iş olduğunu söyleyen Ekoloji Meclisi şunları söyledi: “Ağaçların yaşamasını sağlayabilmek için taşıma işlemi öncesi taşınacak her ağaç için ayrı bir çalışma yapılması gerekmektedir. Taşıma sonucunda ölecek ağaçlar olabilecektir. İhaleyi alan firma, ağaçları yaşatmayı başaramaması halinde sorumlu tutulmayacaklardır. Bu ağaçlar başarıyla başka bir yere taşınsa bile, bölgenin doğal yapısı her durumda bozulmuş olacak, çünkü bu bölge ağaçlardan arındırılacak.  Proje kapsamında yapılması planlanan konutların, yapılacağı alanda hafriyat çalışmaları ile doğal ekosistem ortadan kaldırılacaktır. Bu anlamda 500’e yakın ağacın taşınmasına karşıyız.“

Hastane yapılacak yerin yanında yer alan, üniversitenin genişleme alanı. Aynı zamanda fıstık araştırma çalışmalarının da yapıldığı alan için Büyükşehir Belediye Meclisi 18 Eylül 2015 tarihinde imar tadilatı yaptı. Tartışmanın gündeme gelmesiyle karara imza atan CHP’li Mehmet Sucu imzasının arkasında dururken, itiraz eden CHP’li Zeynel Güçyetmez ve Hasan Şencan açıklama yaptı. Zeynel Güçyetmez, “Kamu alanının yapılaşmaya açılması hukuken mümkün değil. Çünkü yetişmiş ağaçlar var. Eğer konut alanı yapılacaksa daha uygun yere yapılmalı” dedi. Yapılan imar planın bir ön hazırlık olduğunu söyleyen Hasan Şencan, “Sonra kat artırımına gidecekler ve hepsini ticariye çevirecekler. Eğitim alanının konuta çevrilmesi yanlış diye itiraz ettim. Cevabını bekliyoruz, konuyu yargıya taşıyacağız” dedi.

Meclis toplantısında attığı imzanın arkasında olduğunu söyleyen CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu, fıstık ağaçlarıyla ilgili bir uygulamaya imza atmadıklarını savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antepte-80-yillik-fistik-agaclari-bir-bir-yok-olacak_144255.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!