Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çiftçiden Habersiz Tarlasına Enerji Nakil Hattı Diktiler

Denizli’de başlatılan şebeke güçlendirme projesi kapsamında üç nakil hattı, kentteki birinci derece tarım arazilerinin üzerinden geçirildi.

yapi.com.tr
Çiftçiden Habersiz Tarlasına Enerji Nakil Hattı Diktiler

Denizli'de TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) 21'nci Bölge Müdürlüğü, 380 Kv Yatağan Denizli–Denizli Batı–Denizli 4 Enerji İletim Hattı güzergâhında şebeke güçlendirme projesi başlattı. Kente ikinci bir noktadan enerji teminini sağlayarak alternatif enerji nakil hattı oluşturan proje için Beylerbeyi'ne trafo merkezi kuruldu, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne başvuruda bulunularak hattın geçeceği birinci sınıf tarım arazilerinin tarım dışı amaçlar için kullanım izni istendi.

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine göre; Denizli'de dönemin valisi Hasan Karahan önderliğinde toplanan Toprak Koruma Kurulunun tarım arazilerini etkileyecek projede tarım topraklarından yana tavır almadıkları ortaya çıktı. Bünyesinde Ziraat Mühendisleri Odası ve TEMA temsilciliği gibi sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı kurul güzergâhın tarım dışı kullanımına izin verdi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın ‘kamu yararı kararı' verdiği projeye Cumhurbaşkanlığı tarafından da ‘acele kamulaştırma kararı' çıkarıldı.

Başlayan projeden ise köylüler ancak direkler tarlalarına dikilince haberdar oldu. Acil kamulaştırma kararı gereği itirazda da bulunamayan mağdur üreticiler tarım topraklarının bir bölümünü kaybetti. Fakat asıl itiraza neden olan olay ise tarlalardan bir hat geçmesi gerekirken üç hattın birden geçirilmeye çalışılması oldu. Acil kamulaştırma kararı olmayan 154 Kv'lık diğer iki hat için Üzerlik'te köylüler isyan etti TEİAŞ'ı mahkemeye vererek projenin durdurulmasını istedi.

Bir sabah tarlasında dev direklerle karşılaştığını anlatan Üzerlik köyü üreticilerinden Ali Akçay, “Bizden hiçbir izin alınmadı. Kamulaştırma kararından önce ne bir bilgi verildi ne tebligat yapıldı. Kendi mülkümüz hakkında kararı biz veremedik. İtiraz da edemedik. Bir sabah tarlamda direkleri gördüm o kadar.” dedi.

Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici ise amacı tarım topraklarını korumak olan Toprak Koruma Kurulunun bu izni nasıl verdiğinin sorgulanması gerektiğini belirterek, “Hattın geçtiği yerlerde birinci sınıf sulu tarım toprakları bulunuyor. Özensiz bir proje hazırlanmış. Daha kestirme güzergahlar, tarım arazilerini asgari etkileyecek güzergahlar mevcut. Ama böyle bir değerlendirme yapılmamış. Verimli arazilere yazık oldu.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ciftciden-habersiz-tarlasina-enerji-nakil-hatti-diktiler_183168.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!