Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çin Ekonomik Savaşta ABD’yi Eziyor

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’in çoğu kez finansal ve ekonomik nüfuzunu kullanarak dünya sahnesinde istediğini elde ettiği belirtiliyor.

yapı.com.tr
Çin Ekonomik Savaşta ABD’yi Eziyor

Konu ekonomik savaşlara gelince Çin ABD karşısında deyim yerindeyse hep 1-0 önde başlıyor. Dış politika uzmanları iki numaralı ekonomi Çin’in müteaddit kere sahip olduğu ekonomik gücü bir silah gibi kullanıp uluslararası ilişkilerde istediğini elde ettiğini belirtiyor. Dünya'dan Aydın Şahinalp'in haberine göre, Norveç Nobel Komitesi 2010 yılında Çinli muhalif Liu Xiaobo’ya Nobel Barış Ödülü’nü vermesinin hemen ardından Pekin harekete geçti. Ve Norveç’ten somon balığı ithalatını çok aza düşürdü. Ardından bu ülke ile yürütülen ticari görüşmeleri askıya aldı. Filipinler ile Güney Çin Denizi’nde tartışmalı topraklar üzerindeki tansiyon yükselince Çin, bu ülkeden gelen muzları limanlarda çürümeye bıraktı.

"En az Çin gibi taktikler kullanmalı”

Pekin yönetimi yıllarca Tayvan’ın bağımsızlığını tanıyan ülkelerle ticari ilişkileri keseceğini ya da misillemede bulunacağını belirtiyor. Dünyada 22 ülke Tayvan’ı Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak görüyor. Bu başlıklar ulsalararası ilişkiler uzmanı Robert Blackwill ve Jennifer Harris’in kaleme aldığı “War by Other Means”adlı kitapta geçen konulardan sadece birkaçını teşkil ediyor.

Blackwill ve Harris’in kitapta savunduğu tez çok açık ve net. İkili ABD’nin en az Çin gibi taktikler kullanması gerektiğini savunurken, halihazırda Washington’ın Pekin karşısında ezildiğini belirtiyor.

Kitapta geçen, “Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en güçlü ekonomisi olmasına rağmen çantasındaki uluslararası ilişkiler seçeneğini bırakıp sıklıkla silaha sarılıyor” cümlesi uluslararası ilşikilerde Çin ve ABD arasındaki farkı ortaya koyması açısından çok önemli. Çin istediğini elde etmek için sadece cezalandırıcı uygulamaları devreye sokmuyor. Pekin Washington’ın arasının iyi olmadığı Venezuela gibi ülkelere de finansal yardım ya da krediler veriyor. Çin ayrıca ülkelerle politik ilişkilerini güçlendirmek ve nüfuzunu artırmak adına yatırım için muazzam büyüklükte servet fonu oluşturdu. Çinliler ‘stadyum diplomasisi’ yürütüyor. Çin çoğunluğu Afrika’da olmak üzere birçok ülkede futbol stadyumu inşaatı için finans sağlıyor.

En fazla ABD borcunu Çin elinde tutuyor

ABD Hazine Bakanlığı’nın Şubat 2016’da hazırladığı rapordaki verilere göre ABD’nin toplam borcu 19 trilyon dolar. Çin, ABD’nin sahip olduğu devasa borcun en büyük sahiplerinden biri. Toplam borcun 12.9 trilyon dolarlık bölümü ABD’lilerin sahipliğinde. 5,3 trilyon dolarlık parça sosyal güvenlik gibi hükümet güven, emeklilik fonlarında,2.5 trilyonluk kısım ABD Merkez Banaksı Fed tarafından tutuluyor. ABD dışında dev borcun en büyük sahibi Çin.Pekin yönetimi ABD’nin borcunun 1.3 trilyon dolarlık kısmını elinde bulunduruyor. Çin’i 1.13 trilyon dolarla Japonya izliyor. 3.8 trilyon dolar ise diğer ülkeler arasında bölünmüş durumda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-ekonomik-savasta-abdyi-eziyor_145494.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!