Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fed'in Son Toplantı Tutanakları Açıklandı

Fed'in 15-16 Mart'ta gerçekleştirdiği toplantı tutanaklarında, bankanın Haziran ayından önce faizleri artırmasının çok ihtimal dahilinde olmadığı görülürken; banka içerisinde küresel ekonomik bir yavaşlamadan doğacak etkileri göğüsleyebilmek için gücün sınırlı olmasından endişe ediliyor.

yapi.com.tr
Fed'in Son Toplantı Tutanakları Açıklandı

Dün açıklanan toplantı tutanakları, politika yapıcıların Nisan ayında bir faiz artışını konuştuklarını fakat aralarından bazılarının küresel ekonomideki zorlukların biraz daha devam edeceğini ve birçok üyenin de faiz artırımında temkinli olunmasını söylediğini gösterdi.

Tutanaklarda, "Katılımcılar genel olarak küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin risk oluşturmaya devam ettiğini gördüler" ifadeleri kullanıldı.

Politika yapıcılar Mart ayı toplantısı sonrası 2016 yılı için iki faiz artışı beklediklerini belirtmişti fakat bu faiz artışlarının ne zaman olacağı hâlâ belirsiz.

Tutanaklara göre birçok Fed üyesi, bankanın dışarıdan gelecek şoklara vereceği tepki gücünün, faizlerin zaten sıfıra yakın olmasından dolayı sınırlı olduğuna inanıyor.

Tutanaklarda, "Birçok katılımcı yükselen küresel riskler ve para politikasının bu risklere asimetrik cevap verme kabiliyetinin temkinli olmalarını gerektirdiğine inanıyor" denildi.

Yatırımcılar Fed'in bu yıl faizleri artırması ihtimaline şüpheyle yaklaşırken, tutanaklar da para politikası konusunda izlenecek yola dair inançları çok değiştirmedi.

CME Group'a göre Fed vadeli kontrat fiyatları, yatırımcıların 26-27 Nisan'da yapılacak toplantıda faiz artışına hemen hemen hiç ihtimal vermediklerini gösteriyor.

Tutanaklara göre birkaç merkez bankası yetkilisi, ABD'nin karşı karşıya olduğu risklerin yükselmesinden dolayı faizlerin Nisan ayında artırılmasının "acele edildiğine dair bir sinyal göndereceğini ve bunun uygun olmadığını" düşündüler.

ETİKETLER: FED
http://www.yapi.com.tr/haberler/fedin-son-toplanti-tutanaklari-aciklandi_144090.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!