Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çin Gökdelen Manyağı Oldu!

Dünyada yüksek binaların sayısı hızla artarken, 2015 yılı bu konuda yeni bir rekora tanık oldu.

yapi.com.tr
Çin Gökdelen Manyağı Oldu!

‘Council on Tall Buildings and Urban Habitat’ (CTBUH- Kentsel Yaşam ve Yüksek Yapılar Konseyi) tarafından hazırlanan 2015 yılı raporuna göre, geçtiğimiz yıl içerisinde inşa edilen gökdelen sayısı rekor bir artış gösterdi. CTBUH tarafından yayınlanan yıllık rapora göre 2015 yılında inşa edilen 200 metre üzeri yüksek yapı sayısı 2014’ü (97) geride bırakarak 106’yı buldu. Bu rakamın 2016’da daha da artması bekleniyor.

Son verilerle dünyadaki gökdelen sayısı bini aşıp 1040’a ulaşmış oluyor. Oysa 2000 yılında dünyada yalnızca 265 gökdelen vardı. 2015 yılı sıralamasında, Çin’in başı çektiği Asya bölgesi, dünyada inşa edilen 106 gökdelenin 81’ine sahip olarak zirvede yer alıyor. Bu rakam toplamın yüzde 76’sına eşdeğer. Asya’da sıralamaya yeni girenler arasında, 9 binanın inşaatının tamamlandığı Endonezya göze çarpıyor.

Çin’de yer alan Şanghay kulesi 632 metre yüksekliğiyle dünyanın ikinci en yüksek gökdeleni konumunda. Bunun ardından ABD, New York’taki 432 Park Avenue geliyor; bu binanın yüksekliği 425,5 metre. Ancak sıralamanın genelinde ABD yalnızca iki binayla yer alıyor, oysa Çin’de bu rakam 62.

CTBUH’un analistlerine göre, gökdelen inşaatı 2016’da da tam hız devam edecek; bu yıl sayısı 110 ila 135 arasında değişen yeni gökdelen inşaatı bekleniyor.

ETİKETLER: Çin Gökdelen
http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-gokdelen-manyagi-oldu_142666.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!