Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Meteoroloji Arazisine Gökdelenler Yaptılar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, şu anda 4 dev gökdelenin yükseldiği eski arazinin hemen yanı başında bulunan Göztepe Özgürlük Parkı’na Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) kurulması için Kadıköy Belediyesi'nden görüş istedi.

yapi.com.tr
Meteoroloji Arazisine Gökdelenler Yaptılar

DHA'nın haberine göre, Göztepe’de bulunan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü arazisi 2004 yılında kat karşılığında ihaleye çıkmış, ihaleyi kazanan Taşyapı firması bu arsaya Kadıköy manzaralı 45’er katlı 4 kule inşa etmişti. Kadıköy Belediyesi ve Mimarlar Odası tarafından yargıya taşınan proje için 2008 yılında yürütmeyi durdurma kararı çıkmış, yürütmeyi durdurma kararının iptalinin ardından inşaatlar tamamlanmıştı.

Kadıköy Belediyesi’ne Yeni İstasyonun Yeri İçin Görüş Soruldu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, şu anda 4 kulenin yükseldiği alanın hemen yanında bulunan Göztepe Özgürlük Parkı içerisine Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) yapılması için Kadıköy Belediye Başkanlığı’na görüş sordu. Kurulacak istasyonla rüzgar hızı ve yönü, hava sıcaklığı, nem, güneşlenme, yağış ve basınç gibi veriler ölçülecek.

‘Göztepe Özgürlük Parkı İçerisinde Uygun Alan Var’

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yazısında, Kadıköy bölgesinde Rıhtımda bulunan arıtma tesisi içinde ve Göztepe’deki Marmara üniversitesi kampusünde olmak üzere 2 adet ölçüm istasyonu olduğunu, ancak Kadıköy Göztepe istasyonunun bulunduğu yerde inşaat çalışması yapılacağından üniversite yönetimi tarafından istasyonun yerinin değiştirilmesinin talep edildiğini aktardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni istasyon için “Göztepe Özgürlük parkı içerisine kısmen kurulum için uygun alan koşulları olduğu” tespitinde bulundu.

“Veri Ölçümü Sırasında Yüksek Frekans Üreten Anten, Telsiz, Uydu Haberleşmesi Gibi Cihazlar Kullanılmayacak”

Kurulacak istasyonla yapılacak ölçümler GSM şebekesi üzerinden data halinde gönderilecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yazısında, verilerin ölçülmesi ve aktarılması esnasında, insan sağlığı üzerine tartışmalara yol açan yüksek frekans üreten anten, telsiz, uydu haberleşmesi gibi cihazların kullanılmayacağı vurguladı. Öte yandan proje kapsamında bina, kule gibi statik yapıların oluşturulmayacağının da altını çizdi. İstasyon için 3x3 metre ebatlarında, 1.20-1.50 metre yüksekliğinde bir alan kullanılacağı belirtildi.

Nuhoğlu: Kamu Arazileri Kamu İhtiyaçları Doğrultusunda Kullanılmalı

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, kamu arazilerinin kamu yararı için kullanılması gerektiğine vurgu yaparak “Kamu arazilerinin, özellikle de metropollerde kesinlikle kamu ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması gerekiyor. İstanbul’da 15 milyonun insanın ihtiyacını düşündüğümüzde o kadar çok şeye ihtiyacımız var ki. Yapılan binalarla koca bir kütle bir mahallenin rüzgarını kesiyor. Yarım derece bile ısı farkı olsa o bölge etkileniyor” diye konuştu. Şu anda gökdelenlerin yükseldiği arazide eskiden meteorolojiye ait bina ve istasyonların yer aldığını belirten Nuhoğlu, “Eskiden kamu arazilerinin satılması için tüm kurumlardan görüş alınıyordu, kamu arazisi satmak zordu. Şimdi görüş bile almıyorlar. Bir yer satılırken kendi bölgende bile olsa haberin bile olmayabilir” dedi.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/meteoroloji-arazisine-gokdelenler-yaptilar_151065.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!