Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Halk Gökdelen İstemiyor

Koşuyolu’ndaki eski Darüşşafaka arazisinde yapılmak istenen otel inşaatı, Koşuyolu Çevre Gönüllüleri tarafından protesto edildi

yapi.com.tr
1 Halk Gökdelen İstemiyor

İstanbul Kadıköy’de bulunan Koşuyolu’nda, eski Darüşşafaka arazisinde yapılmak istenen otel inşaatı, Koşuyolu Çevre Gönüllüleri tarafından protesto edildi. İmar izinlerinin hukuksuz olduğunu ve projenin de mahallelinin yaşamını olumsuz etkileyeceğini belirten vatandaşlar bu yanlıştan dönülmesini istiyor.

Koşuyolu Çevre Gönüllüleri, Koşuyolu Mahalleevinde basın açıklaması yaparak, Taş Yapı’nın Koşuyolu Darüşşafaka arazisine yaptığı 40 katlı otel inşaatının hukuksuz olduğunu ve bir an önce durdurulması gerektiğini söyledi. “Taşyapı Gökdelenlerine Hayır” pankartı açan yaşam hakkı savunucuları Kadıköy Belediyesi’nin verdiği imar izninin hukuka aykırı olduğunu belirterek, inşaata ilişkin açılan davada hazırlanan bilirkişi raporunun iddialarını ispatladığını, inşaatın hukuka aykırı olduğunu söyledi.

İnşaat hukuka aykırı ilerliyor

Evrensel’in haberine göre, Koşuyolu Çevre Gönüllüleri adına açıklama yapan Feral Tercan, “Koşuyolu sakinleri olarak Taşyapı’nın Koşuyolu’nda eski Darüşşafaka arazisinde yaptığı otel inşaatına ilişkin açtığımız davada bilirkişi raporunu tebliğ aldık. Bilirkişi raporu bizim iddialarımızı ispatlıyor. Kadıköy Belediyesi’nin verdiği ruhsatın, imar izninin açıkça hukuka ve yasalara aykırı olduğu tüm gerekçeleri ile tek tek sayılıyor. Biz davayı açarken ruhsat iptali ile yürütmeyi durdurma talep etmiştik. Ancak mahkeme henüz yürütmeyi durdurma kararı vermedi. Taşyapı son sürat inşaata devam etmekte ve bir an önce bitirme telaşındadır. İnşaat hukuksuz bir şekilde başlamış ve devam etmektedir” dedi.

Kuşların göç yolları tehlikede

Tercan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu inşaat Karacaahmet sit alanı bitişiğinde kuşların göç yollarının tam üzerinde, kısmen yeşil alan ve park alanında kalan bu inşaat alanı bölgenin kaldıramayacağı ölçüde ve çeşitlilikte tehlikeli sonuçlara yol açacak ve yapı yoğunluğu oluşturacaktır. Kamuya terk edilmesi gereken alanların bu şirkete tahsis edilmesi anayasanın kanun önünde eşitlik ilkesine aykırıdır. Bölgede yaratacağı trafik yoğunluğu ise hem Kadıköy’ü hem Üsküdar’ı kilitleyecek niteliktedir. Koşuyolu halkını ise evine hapsedecektir. Bu çevrede oturan bizler için trafik, gürültü ve çevre kirliliği ile yaşamı çekilmez hale getirecektir. Sadece bizler için değil ölülerimizin yattığı sit alanı olan Karacaahmet Mezarlığı’nı dahi tehdit etmektedir. Kadıköy Belediyesi nazım imar planı değişiklikleri ve İBB’nin nazım imar planına yaptığı plan notu değişikliği ile başlayan bu inşaat ile nazım imar plan bütünlüğünün bozulduğu, kamu yararının göz ardı edildiği açıktır. Ayrıca bu yolla oluşacak devasa yapı, çevredeki yapılaşma içinde gelecekte olumsuz emsal teşkil edecek ve bütün bir semtin giderek de İstanbul siluetinin bozulmasına yol açacaktır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/halk-gokdelen-istemiyor_150202.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Haklılar. Gökdelen istenecek, özenilecek bir yapı türü değil. Gökdeleni Amerika icat etti ama, onlar çoktan bıraktı yenilerin inşa etmeyi. Gökdelenler artık Ortadoğu ülkelerinde, özentiden yapılıyor. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!