Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çin'e 2023 Yılında Yapılacak Doğaltaş İhracatı 3 Milyar Doları Geçecek

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aslan Erdinç, Çin'e 2023 yılında yapılacak doğaltaş ihracatının 3 milyar doları geçeceğini öngördüklerini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Çin'e 2023 Yılında Yapılacak Doğaltaş İhracatı 3 Milyar Doları Geçecek

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aslan Erdinç, Çin'e 2023 yılında yapılacak doğaltaş ihracatının 3 milyar doları geçeceğini öngördüklerini bildirdi.
    
Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, son 4 yıldır Türk doğaltaş sektörünün en büyük ihracat pazarı konumuna yükselen Çin'de Xiaman Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na Türkiye Milli Katılım Organizasyonu'nu gerçekleştiren EİB, 18-21 Haziran 2012 tarihlerinde de ülkenin kuzeyindeki Tianjin kentinde düzenlenecek Tianjin Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na Türk doğaltaş ihracatçılarını götürecek.
    
Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, Çin'in en önemli ihraç pazarı olduğunu belirterek Türk doğaltaş ihracatçılarını fırsatlar ülkesi olan bu ülkedeki fuara katılmaya davet etti. İhracat hedefleri doğrultusunda Çin'in kuzey bölgesine önemli miktarda doğaltaş ihracatı yapmayı hedeflediklerini dile getiren Erdinç, açıklamada şu görüşlere yer verdi:
    
''Çin'deki ucuz işgücü ve vergi kolaylığı gibi çeşitli devlet destekleri sayesinde doğaltaş sektörü, ihracatçılar için büyük bir avantaja sahip. Gerek ülkenin başkenti olan Pekin'e yakınlığı, gerekse sahip olduğu kendi uluslararası limanı dolayısıyla Tianjin Doğaltaş Fuarı, ihracat payımıza önemli bir katkı sağlayacaktır.

Türk Doğaltaş Sektörü 2023 yılı için 7 milyar dolar ihracat hedefi ortaya koydu. 2011 yılında Türkiye'nin Çin'e yaptığı 2 milyar 506 milyon dolarlık bir ihracat var. Çin'e yapılan toplam ihracatın yüzde 60'ı olan 1 milyar 506 milyon dolarlık kısmını Türk madencilik sektörü gerçekleştirdi. Doğaltaş ihracatımız ise 640 milyon dolara ulaştı. 2023 yılında Çin'e yapılacak doğaltaş ihracatının 3 milyar doları geçeceğini düşünüyoruz. Bu amaçla Çin'deki doğaltaş fuarlarına katılıma büyük önem veriyoruz.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/cine-2023-yilinda-yapilacak-dogaltas-ihracati-3-milyar-dolari-gececek_91333.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!