Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye, Dünya Doğal Taş Üretiminin %10'unu Karşılıyor

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı Selahattin Onur, ''Türkiye doğal taş üretiminde dünyada 3. sırada yer alıyor. Dünya doğal taş üretiminin yüzde 10'unu karşılıyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Türkiye, Dünya Doğal Taş Üretiminin %10'unu Karşılıyor

Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve TÜMMER tarafından Konyaaltı Belediyesi Feslikan Salonu'nda düzenlenen 'Geleneksel ve modern mimaride uygulama sorunlar çözümler öneriler' başlıklı 6. Uluslararası Taş Sempozyumu başladı.
     
Sempozyumun açılış töreninde konuşan Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı Osman Aydın, taşın Anadolu'nun ana mimari unsuru olduğunu söyledi. Aydın, taşın modern mimaride de kullanımını teşvik etmek amacıyla sempozyumu düzenlediklerini belirtti.
     
TÜMMER Başkanı Selahattin Onur, dünyada Türk doğal taş ve mermerinin kullanımının her geçen gün arttığına dikkati çekti. Sektörün bazı sorunları bulunduğunu kaydeden Onur, ''Yüksek enerji maliyetleri, sektörün teşvik eksikliği, kalifiye eleman eksikliği, işletme ve sermaye noksanlığı sektörün sorunları arasında yer alıyor. Mermer ocaklarındaki izinler çok zor şekilde alınıyor. Madencilik sektörünü temsilen bir bakanlık kurularak bu sorunların çözülmesi gerekiyor'' dedi. Avrupa'da doğal taşa ilginin her geçen gün arttığını anlatan Onur, bu nedenle ülkeler arasında doğal taş ihracatında önemli bir rekabet olduğunu vurguladı.

Onur, şöyle konuştu:

''Doğal taş üretiminde Çin ve Hindistan ile yarışıyoruz. Türkiye doğal taş üretiminde dünyada 3. sırada yer alıyor. Dünya doğal taş üretiminin yüzde 10'unu karşılıyoruz. Taşın dünyadaki ihracat değeri toplam 15 milyar dolar düzeyinde. Bütün ülkeler bu paydan en büyüğünü almak için çaba gösteriyor. Biz de payımızı artırmak için çalışıyoruz. Bunu başarmamız için üretimde verimlilik, kalite ve ambalajlama standardını gözetmek zorundayız.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-dunya-dogal-tas-uretiminin-10unu-karsiliyor_103054.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!