Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Danıştay, ÇED Hilesine İzin Vermedi”

Danıştay, bakanlığın 25 hektarın altındaki maden sahaları için ÇED aranmamasına ilişkin düzenlemesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

yapi.com.tr
“Danıştay, ÇED Hilesine İzin Vermedi”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 25 hektarın altındaki maden sahaları için ÇED aranmamasına ilişkin düzenleme yapmıştı. Bu düzenleme sayesinde maden firmaları, ruhsat alanının tamamı için değil, 24 hektarlık alanlar için ayrı ayrı başvuruda bulunarak ÇED raporu almak zorunda kalmıyordu. Ekoloji Kolektifi Derneği'nin açtığı davanın ardından Danıştay 14 Aralık 2017 tarihli kararında yönetmelik değişikliğini iptal etmişti.

Danıştay yeniden durdurdu
Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın haberine göre; altı ayın ardından 14 Haziran 2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay kararı doğrultusunda yönetmelikte yeni değişiklik yapmış söz konusu ÇED yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin 1. maddesinde yer alan 25 Kasım 2014 tarihli ve 29186 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ÇED yönetmeliğinin Ek-1 listesinin 27. maddenin a bendini şöyle düzenlemişti: "25 hektar ve üzeri çalışma alanında (kazı ve döküm alanı dahil) planlanan açık işletmeler veya bu işletmelere ait 'ÇED Gerekli Değildir' kararı bulunan projelere ilave olarak planlanan alan artışları." Ekoloji Kolektifi Derneği, bu düzenlemeye de dava açtı.(...)

Daire, düzenleme yapılsa da hukuka aykırılıkların devam ettiğini belirterek yürütmeyi durdurma kararı verdi. "...Açıklanan nedenlerle, ÇED yönetmeliğinin 1. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi."

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-ced-hilesine-izin-vermedi_171020.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!