Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Geri Dönülmez Adıma Karşı 5 Gün

Tarih Vakfı, kendilerine "İstanbul Kent Müzesi" kurulması amacıyla devredilen Darphane-i Âmire binalarından Kültür Bakanlığı'nca çıkarılmak isteniyor. Binanın tahliyesi için verilen sürenin bugün biteceğine işaret eden Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu, sorunun bir an önce çözülmesini istedi.

Cumhuriyet Gazetesivrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan İstanbul'un kent müzesi, 12 yıldır kurulamıyor. Tarih Vakfı, kendilerine "İstanbul Kent Müzesi" kurulması amacıyla devredilen Darphane-i Âmire binalarından Kültür Bakanlığı'nca çıkarılmak isteniyor. Binanın tahliyesi için verilen sürenin bugün biteceğine işaret eden Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu, sorunun bir an önce çözülmesini istedi.

Topkapı Sarayı avlusundaki Darphane-i Âmire binaları, 1995'te Tarih Vakfı'na, 49 yıllığına devredildi. Ancak müze çalışmalarının başlayacağı 1996'da Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, vakfın bu çalışmalar için izin almadığı yönünde bir karar aldı. Bu durum, müze kurma girişimlerinin de önünü kesti. Son olarak Kültür Bakanlığı'ndan "Tarih Vakfı'nın Darphane'de 6 yıl içinde İstanbul Kent Müzesi kurması gerektiği ancak bunu yapmadığı için binayı boşaltması gerektiği"ni bildiren bir yazı geldi.

Eminönü Belediyesi'nden vakfa gönderilen tebligata göre, "yıkılma tehlikesi bulunan, can ve mal güvenliği bulunmayan" Darphane'yi bugün boşaltması istendi. Vakfın açtığı yürütmenin durdurulması davası kapsamında 27 Şubat'ta yapılacak bilirkişi incelemesinin beklenmesini isteyen vakıf yönetimi ise "Geri dönülmez adımlar atılmaması için" uyarıda bulundu. Bulutoğlu, İTÜ'den aldıkları raporda, binanın yıkılma tehlikesi olmadığının tespit edildiğine işaret etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/geri-donulmez-adima-karsi-5-gun_52051.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!