Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Definecilerin Altın Umudu Bitti, Kutsal Göl Kurtuldu

İçinde som altından çift başlı kartal heykeli bulunduğuna inanılarak talan edilen Kartal Gölü, definecilerin umudunu kesmesiyle, yeniden canlandı.

yapi.com.tr
Definecilerin Altın Umudu Bitti, Kutsal Göl Kurtuldu

DHA'nın haberine göre, Muğla’nın Köyceğiz ile Denizli'nin Beyağaç ilçelerinin sınır çizgileri ortasında kalan Kartal Gölü definecilerin kazdığı çukurlar tekrar suyla dolarken göl eski görkemli günlerine dönmeye başladı.

Kutsal Göl

Efsaneye göre, Hititler döneminde, dağda törenler yapılırken bölgede yaşayan halk, kutsal saydığı Kartal Gölüne, sembolü olan som altından çift başlı kartal heykeli gömdü. Yine efsaneye göre, kutsal sayılan göle saygılarını sunmak için halk özellikle altın eşyalarını da attı.

Efsanenin kulaktan kulağa yayılmasıyla Köyceğiz'in en yüksek dağlarından olan 2 bin 265 metre yüksekliğindeki Sandras'ın 1903'üncü metresinde ve büyük bölümü Beyağaç ilçesi sınırlarında kalan Kartal Gölü, 1990 yılından itibaren definecilerin akınına uğradı.

Yetki karmaşası talanı hızlandırdı

Göl, uzun süre Denizli ile Muğla Orman Bölge Müdürlükleri arasında yetki karmaşasında kaldı. Doğal ve arkeolojik sit alanı olan göle dökülen kaynak suyunun yatağı defineciler tarafından değiştirildi. Su akışı olmadığı için zamanla kurumaya başlayan gölün bazı bölümlerine setler çeken defineciler, sudan arındırıldıktan sonra bu bölgeleri kazdı.

Ancak, efsaneye göre var olduğu söylenen çift başkı kartal heykeli bulanamadı. Hatta daha da ileri giden defineciler kepçelerle gölü kazıp, kamyon ve TIR'larla toprak çekilip, götürüldüğü bölgede içinde altın aradı. Ancak, yine sonuç alamadı.

Umut bitti, flora canlandı

Umudunu kesen definecelerin bölgeden ayrılmasıyla, göl kurtuldu. Bitki florası ve çevresindeki Anıt Ormanıyla nadide bir bölge olan, Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Yaban Hayvanı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından koruma alanı olarak ilan edilen göldeki definecilerin kazdığı çukurlar, son yağmurlarla suyla doldu. Su seviyesi yükselen göl, eski görkemli zamanlarına dönmeye başladı.

Ve asıl hazine...

Göl çevresindeki Türkiye'nin en yaşlı karaçam ormanı da doğa bilimcileri için ilgi odağı olmaya devam ederken, yol kenarındaki biri 25.4 metre boy, 144 santim çap ve 1214 yaşında, diğeri ise 22 metre boy, 115 santim çap ve 1320 yaşındaki karaçam ağacı görenleri hayrete düşürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/definecilerin-altin-umudu-bitti-kutsal-gol-kurtuldu_125288.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!