Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sapanca Gölü için İyi Haber!

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU), TÜPRAŞ'ın su ihtiyacını arıtma tesislerinden sağlamak için harekete geçti. Arıtma tesislerinden günde 40 bin metre küp su, halen su ihtiyacını kuruma tehdidi altındaki Sapanca Gölü'nden sağlayan TÜPRAŞ'a verilecek.

yapi.com.tr/AA
Sapanca Gölü için İyi Haber!

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) TÜPRAŞ'ın su ihtiyacını karşılayacak Körfez Atıksu Arıtma Tesisi'nin yatırımına başladı. İSU'dan yapılan yazılı açıklamada, atıklardan geri kazanım suyu elde edilerek sanayi ve yeşil alanda kullanılması için yatırımların sürdürüldüğü kaydedildi.

Kullar ve Plajyolu arıtma tesislerindeki çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğine işaret edilen açıklamada, TÜPRAŞ'ın kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak projeye de bir süre önce başlandığı bildirildi.

Her tesisten 10 bin ton arıtılmış su gelecek

Açıklamada, her tesisten günlük 10 bin ton arıtılmış su sağlanacağı kaydedilerek, "Önemli miktarda su tasarrufu sağlaması hedeflenen projeler 11 milyon 750 bin liraya mal olacak. Bölgede yaşanan kuraklıktan dolayı bir dizi önlem alan İSU, Geri Mazanım Suyu Projesi'ni geliştirdi. Tesislerin çıkış sularının ultraviyole ışınlarıyla ikinci arıtmadan geçirilmesini sağlayan UV sistemi, Gebze, Kandıra ve Cebeci atıksu arıtma tesislerinde uygulandı. Arıtılan su, belirtilen arıtma tesislerinin yeşil alanlarında bir süredir kullanılıyor" ifadesine yer verildi.

Su sanayi kuruluşlarına verilecek

Geri kazanılan suyun sanayi kuruluşlarına verileceği aktarılan açıklamada, suyun bazı yeşil alanların sulamasında da kullanılacağı vurgulandı.

Açıklama, şöyle sona erdi:

"İSU, Türkiye 'nin en büyük sanayi kuruluşu olan ve su ihtiyacını Sapanca Gölü'nden alan TÜPRAŞ'ın su ihtiyacını karşılamak için de Körfez Atık Su Arıtma Tesisi'nde geri kazanım suyu yatırımına bir süre önce başladı. Zemin güçlendirme çalışmalarının sürdüğü projede, yapılacak ultraviyole tesisiyle günlük 40 bin metreküp su kazandırılacak. Elde edilen geri kazanım suyu TÜPRAŞ'a verilerek proseste kullanılacak. Geçtiğimiz yıl işlettiği 18 atıksu arıtma tesisiyle 122,5 milyon metreküp atıksu arıtması yaparak doğal ortama veren İSU Genel Müdürlüğü, UV sistemiyle hem arıtılmış suyu değerlendirecek hem de önemli miktarda tasarruf sağlayacak. Ayrıca, kuyu suyu kullanan sanayi kuruluşlarına gri su verilmesiyle yer altı suyu da korunacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sapanca-golu-icin-iyi-haber_124273.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!