Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sapanca Gölü'nde Defineci Talanı

Sapanca Gölü'nde bölgede etkili olan kuraklığın yanı sıra ve Kocaeli ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin sürekli su çekmesi nedeniyle su seviyesi iyice düşünce, tarihi yapı su yüzüne çıktı.

yapi.com.tr
Sapanca Gölü'nde Defineci Talanı

DHA'nın haberine göre, Anfora parçaları ve pişmiş toprakların da bulunduğu adacığın birkaç yerinin daha kazılarak define arandığı belirlenirken, bu buluntu sayesinde gölün oluşumuna çok önemli ışık tutması belirtildi.

Su girişi azaldı, yosunlaşma arttı

Sakarya ve Kocaeli'nin içme suyu havzası olarak yararlandığı Sapanca Gölü'ne, geçen bahar mevsiminde de az yağış düştüğünden yeterli su girişi olmadı. Sakarya'nın içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladığı gölden, Yuvacık Barajı'ndaki suyun da bitmesi nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de 1 yıldan bu yana su çekiyor. Kuraklık nedeniyle gölü besleyen 14 dereden 10'u kurudu. Sadece Sapanca İlçesi sınırları içinde faaliyet gösteren 30 kadar su firması da gölü besleyen kaynaklardan sürekli su çektiği için Sapanca Gölü'ndeki su düzeyi bu yıl ilk kez işletme kodunun altına indi. Bundan 6 ay önce Şubat ayında yaklaşık 2 metre olan su düzeyindeki dikey düşüş bugün 3 metreye ulaştı.

Tarihi yapı ortaya çıktı

Su kodunun düşmesi ile geçen Şubat ayında yüzyıllar öncesinden kaldığı belirlenen taş yığını da ortaya çıktı. Düzgün kesilmiş kayalardan oluşan bu sıralı kesme taşlarının eski bir kiliseye veya bir başka yapıya ait olabileceği öne sürüldü.

Kocaeli Etnografya Müzesi eski müdürü İlksen Özbay, 7- 8 yıl önce su düzeyi yüksek olduğu sırada dalış yapılıp burada inceleme yapıldığını, bunun bir mekana ait olmadığının belirlendiğini söylemişti. Dalış yapılan tarihlerde buradaki su düzeyinin 4-5 metre yukarıda olduğunu belirten Özbay yeniden inceleme yapılabileceğini belirtmişti. Ancak burada inceleme için ekip ve ekipman olmadığından inceleme yapılmadı.

Düşüş 3 metreye ulaştı, kalıntı ortaya çıktı

Sapanca Gölü'nde aradan geçen 6 ay içinde su seviyesindeki düşüş artınca, buradaki kalıntı da adacık halinde tamamen ortaya çıktı.  Özenle kesilmiş dikdörtgen şeklindeki kayaların bulunduğu alanda çok miktarda kırık anforalar görülürken, hemen ilerdeki yosunlaştığından yeşile dönüşmüş 1 metre çapında, üst kısmı kırık küp dikkati çekti. Definecilerin küpü kırıp, kaya parçalarını kazıp kaldırarak buraya talan ettiği belirlendi.

Tarihi kalıntıların burada eski bir yerleşim yerinin bulunduğu ihtimalini güçlendirirken, Sapanca Gölü'nün oluşumuyla ilgili araştırmalara ışık tutabileceği kaydedildi.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/sapanca-golunde-defineci-talani_123885.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!