Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Demre Kumsalındaki Otel İnşaatı Kent Suçudur!"

Antalya’nın betonlaşmadan korunabilmiş son kumul alanlarından olan Demre ilçesindeki Taşdibi - Sülüklü kumsalında otel inşa edilmesine Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi’nden (TMMM) tepki geldi.

yapi.com.tr
"Demre Kumsalındaki Otel İnşaatı Kent Suçudur!"

Sol Gazetesi'nin haberine göre, ülke genelinde işlenen kent suçlarına karşı mücadele etmek amacıyla kurulan Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, Antalya’nın Demre ilçesindeki Taşdibi -Sülüklü kumsalında inşasına başlanan 5 yıldızlı oteli kent suçları listesine aldı.

‘Doğa katliamı durmak bilmedi!’

TMMM tarafından ‘kent suçu ilan’ edilerek derhal durdurulması talep edilen girişimle ilgili yapılan duyuruda, rant uğruna yürütülen tarih ve doğa katliamının durmak bilmediğine dikkat çekilerek, Antalya’nın Demre ilçesinde yapımına başlanan 5 yıldızlı otel inşaatının bunun en son örneğini oluşturduğu kaydedildi.

Koruma altındaki alanda otel inşaatı yükseliyor

Doğal ve kültürel peyzajın bütünleşmesiyle oluşan ve eşine az rastlanır bir değere sahip bölgede bakanlık izniyle başlatılan otel inşaatının, deniz kaplumbağalarının üreme alanı olduğu için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altında olan Taşdibi-Sülüklü kumsalı üzerinde yükseldiğine dikkat çekilen duyuruda, “Söz konusu bölge aynı zamanda pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan sulak alana ve Andriake Antik Limanı'na oldukça yakın bir bölgede yer alıyor. Bakanlık izniyle yürütülen bu inşaat, sulak alan ve doğal kumul ekosistemiyle tarihi, arkeolojik ve ekolojik anlamda çok önemli bir yere sahip bölgenin rant için tahrip edilmesine neden olmaktadır” görüşüne yer verildi.

‘Bölgedeki yapılaşma ciddi riskler barındırıyor’

Bölgenin arkeolojik açıdan birçok mirası barındırdığının altı çizilen duyuruda, ilçe merkezinde bulunan St. Nicolas kilisesinin bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri olduğuna da değinilerek, son yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkan ve bölgenin en büyük antik tiyatrosu özelliğini taşıyan Myra Antik Tiyatrosu’nun da önemine işaret edilerek, şu görüşlere yer verildi: “Tarihi yerleşim Kekova’ya açılan Çayağzı doğal limanında bulunmaktadır. Bu liman zaman içinde alüvyon ile dolarak günümüzde bir sulak alana dönüşmüştür. Sulak alanlar hem fauna hem de flora açısından oldukça önemli alanlardır. Sulak alanlar taşkınlarda, iklim değişiklerini optimize etmede ve iklimi yumuşatmada mikro klima etkileriyle korumamız gereken alanlar arasında yer almaktadır. Kıyı kumulları ise endemik bitki türlerine ev sahipliği yapmalarıyla, kuşların beslenme ve yumurtlama alanı olmalarıyla, kara ve su kaplumbağalarını barındırma özellikleriyle korunması gereken alanlardır. Söz konusu bölgelerin içine veya yakınına yapılaşmak ciddi riskler barındırmaktadır.

‘Demre'deki otel inşaatı kent suçudur, derhal durdurulmalıdır’

Bakanlıktan alınan özel izinle başlamış olan otel inşaatı, tarihi, arkeolojik ve ekolojik özellikleri nedeniyle koruma altında olan bu bölgenin yapılaşmaya açılmasına neden olacaktır. Doğal ve tarihi alanlarda koruma kararlarını hiçe sayarak yürütülen yapılaşma, kent suçlarının bir parçasıdır. Demre'de yapımına devam edilen otel inşaatı derhal durdurulmalıdır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/demre-kumsalindaki-otel-insaati-kent-sucudur_115552.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!