Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sazak Koyu Tamince'ye mi Kiralandı?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen ve adı kıyı yağmasıyla gündeme gelen Rixos Otelleri'nin sahibi işadamı Fettah Tamince'ye Antalya'nın en bakir kıyı alanlarından biri olan Sazak Koyu'nun tahsis edildiği iddia ediliyor.

yapi.com.tr
Sazak Koyu Tamince'ye mi Kiralandı?

Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Adrasan beldesi yakınlarında bulunan ve karayolu ulaşımı olmayan Sazak Koyu'na denizden ulaşılabiliyor. Sol.org.tr'den Yusuf Yavuz'un haberine göre, Tekirova-Gelidonya Burnu arasındaki doğal sit alanı sınırları içerisinde bulunan Sazak Koyu'nun Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince'ye kiralandığına ilişkin iddialar bir süredir bölgede dile getiriliyordu.

'Koyda Tamince'nin adamları nöbet tutuyor!'

Antalya Körfez Gazetesi yazarı Abdullah Yalçın, 17 Haziran günü bu iddiaları köşesine taşıyarak AKP hükümetinin orman alanlarını turizme açma inadını eleştirdi. Başta Lara Kent Parkı olmak üzere Demre, Kemer, Alanya, Manavgat ve Serik'te denize nazır orman alanlarının turizme tahsis edilebilmesi için AKP hükümetinin 5761 sayılı yasada değişiklik yaptığını kaydeden Yalçın, "Bu değişiklik ile sahile yakın birçok yer, birçok koy kiralama usulü ile verildi. Bunlardan biri de Adrasan’daki Sazak Koyu’dur. Tamince’ye verilen bu koyda yine Tamince’nin elemanları nöbet beklemektedir" iddiasında bulundu.

Kiralama iddiaları meclise taşındı

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan ise Sazak Koyu'nun tahsisine ilişkin iddiaların arasında olduğu gelişmeleri, 20 Haziran tarihinde TBMM'ne verdiği soru önergesiyle meclisin gündemine taşıdı. Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle meclise verdiği soru önergesinde, daha önce yargı tarafından iptal edilen ancak iptal edilen şartname üzerinde değişiklik yapılarak yeniden tahsise açılacağı öne sürülen Lara Kent Parkı'nın Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince'ye verilip verilmeyeceğini sordu.

'Sazak koyunu hangi firma kiraladı?'

Lara Kent Parkı'nın, yargı kararına karşın neden ısrarla Fettah Tamince'ye tahsis edilmek istendiğini soran CHP'li Yıldıray Sapan, Başbakan Erdoğan'dan "Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Adrasan beldesindeki Sazak Koyunun da tahsisi yapılmış mıdır? Yapıldıysa hangi firma koyu kiralamıştır?" sorusuna yanıt istedi.

Başbakan'ın yanıtı bekleniyor

Kıyılardaki kaçak ve çarpık yapılaşmayı gündeme getiren Başbakan Erdoğan'ın, üzerinden iki ay geçen önergeye ne yanıt vereceği merakla beklenirken, iddiaların odağındaki Sazak Koyunun akibeti yöre halkını endişelendiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sazak-koyu-taminceye-mi-kiralandi_111646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!