Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ruhsatsız Otelin İnşaatı Devam Ediyor!

İskenderun sahilinde 18 dönümlük yeşil alanda yapılan otel inşaatı, ruhsatı mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen devam ediyor.

yapi.com.tr
Ruhsatsız Otelin İnşaatı Devam Ediyor!

Evrensel'den Halil İmrek'in haberine göre, İskenderun Belediyesi, 2 Aralık 2010’da İskenderun sahilinin kıyı kenar çizgisine 50 metre mesafede olan yeşil alanı imara açtı ve arsayı bir firmaya verdi. Aynı yıl, bölgede otel inşaatı için zemin güçlendirme ve kazı dikme çalışmaları başladı.

Mahkeme ruhsatı iptal etti

Belediye Meclis Üyesi Mimar Ercüment Kimyon da, İskenderun Belediyesi aleyhine inşaatın ruhsatının iptal edilmesi talebiyle Hatay İdare Mahkemesinde dava açtı. Hatay İdare Mahkemesi 24 Ocak 2011’de oy birliğiyle verdiği kararda, inşaatın Kıyı Kanunu’nun “Kıyı kenar çizgisine 100 mesafedeki alan üzerine bina yapılamaz” hükmüne aykırı olduğu gerekçesiyle ruhsatın iptal edilmesine karar verdi. Şirket, yerel mahkemenin verdiği kararı temyize götürdü ve dava halen sürüyor.

Belediye: Yasal işlem başlatılır

Belediye Meclis Üyesi Ercüment Kimyon’un yazılı soru önergesine 7 Ekim 2013’te cevap veren Belediye Başkanı Yusuf Civelek, şirketin ruhsatının olmadığını, inşaat faaliyetlerin devam etmesi durumunda ise yasal işlemleri başlatacağını ifade ediyor. Belediye Başkanının verdiği cevapta şu ifadeler yer alıyor: “Konuyla ilgili yargı süreci devam etmekte olup, yapı ruhsatının yürütmeyi durdurma kararı da yürürlüktedir. Yapının inşaat faaliyetlerine henüz başlanmamış olup, söz konusu parselde zeminle ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Yeniden ruhsat alınmadan herhangi bir inşaat faaliyetine başlanması durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.” 

Ancak mahkeme kararına ve belediyenin bu açıklamasına rağmen, otelin inşaatı dozer ve iş makinelerinin yoğun faaliyetiyle devam ediyor.

21 katlı otel yükselecek

İskenderun sahilinde 120 milyon dolarlık yatırımla yapılan otel projesi, 21 katlı iki kule halinde 5 ve 3 yıldızlı iki otelden oluşacak. Projenin, 14 ayda bitirilmesi planlanıyor. Otel projesi içinde; kongre, sinema salonları, eğlence merkezleri, ünlü restoranlar, Türk hamamı, sauna, havuz ve fitnes gibi birçok birimin yer alması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ruhsatsiz-otelin-insaati-devam-ediyor_117463.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!