Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Deniz Manzarası Konut Fiyatını Yüzde 40 Artırıyor

Deniz ve göl manzarası sunan gayrimenkul projeleri müteahhitlik firmalarını olduğu kadar alıcıları da çekmeyi sürdürüyor. Hızlı ve yüksek satış rakamlarına sahip olan bu projeler müteahhit için bir prestij unsuru da olabiliyor.

yapı.com.tr
Deniz Manzarası Konut Fiyatını Yüzde 40 Artırıyor

Deniz gören projeler, hem diğer projelere göre satışlarının daha hızlı gerçekleşmesi hem de satış fiyatlarının yüksek olmasıyla müteahhitler için çekici hale geliyor. Aynı zamanda müteahhitler için bir prestij unsuruna da dönüşen bu projelerin deniz gören ve görmeyen daireleri arasında yüzde 50’lere varan bir fiyat farkı oluşabiliyor. Dünya'dan Leyla İlhan'ın haberine göre, deniz manzarası sunması yabancı alıcıyı çekmede de önemli bir unsur olabiliyor. Bu nedenle deniz manzarası sunan araziler müteahhitlerin en fazla aradığı arsalar olmayı sürdürüyor. Alıcılar ise manzara ve huzur nedeniyle bu projelerde yer almayı istiyor.

Denizi gören projelerin her zaman tercih edildiğini söyleyen Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, projenin içinde deniz gören dairelerin oranın projenin ortalama satış fiyatı açısından önemli bir unsur olduğunu belirtiyor. “Özellikle yabancı yatırımcılar ve kullanıcılar açısından işe veya okula yakınlık çoğu zaman belirleyici kriter olmadığı için şehrin özel manzaralı projeler her zaman tercih ediliyor” diyen Gönden şu değerlendirmede bulundu; “Değerleme veya fizibilite çalışmaları yaptığımız projelerde şerefiyelendirme de deniz gören dairenin fiyatı yüzde 40’a kadar fiyat farkına ulaşabiliyor.“

Benzeri bir analizin otel konaklama fiyatı için de geçerli olduğunu anlatan Toğrul Gönden, “Deniz manzaralı otel odasının konaklama fiyatı diğer oda fiyatlarıyla karşılaştırıldığında yüzde 20 fark gösterebiliyor. Ofis projelerinde kat şerefiyelendirmelerinde etkili olabiliyor” diye konuştu.

Konut seçiminde önemli bir kıstas oldu

İstanbul’un çok değerli deniz ve Boğaz kıyılarına komşu olmanın konut seçiminde önemli bir kıstas olduğunu aktaran Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, bu nedenle Boğaz manzarası sunan Antteras projelerinde yoğun bir ilgi ile karşılaştıklarını söyledi. Deniz manzaralı projeler her zaman için daha kolay satıldığını ifade eden Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül de “Çünkü insanlar evlerinden güzel bir manzaraya bakmaktan büyük keyif duyuyorlar. Ayrıca deniz manzaralı evlerin şerefiyeleri de oldukça yüksek oluyor” dedi. Ali Gül, bu nedenle deniz manzaralı projeler üretmeyi istediklerini belirterek, “Uygun arazi bulmamız halinde önümüzdeki dönemde de deniz manzaralı projeler üretebiliriz” diye konuştu. Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali’de, şehir hayatının gürültüsünden ve kalabalıklığından uzaklaşmak isteyenler artık daha sakin ortamlarda yaşamayı arzu ettiğini belirterek, “Bu sebeple deniz ya da göl manzarasına sahip konut projeleri, en huzurlu alternatifl erden biri olarak öne çıkıyor. Denizin maviliğinin getirdiği dinginlik, temiz hava, çok kısa mesafede deniz kenarında yürüyüş yapabilme gibi imkanlar ev sahibi olmak isteyenler için tercih sebebi oluyor” değerlendirmesini yaptı.

Müteahhide sınıf atlatıyor

Yatırımcı için prestij teşkil eden deniz manzaralı projeler çoğu zaman portföylerinde bir yüzük taşı olarak değer görüyor. Bundan dolayı birçok müteahhit için sınıf atlama projesi olarak da değerlendirilebiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deniz-manzarasi-konut-fiyatini-yuzde-40-artiriyor_145012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!