Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gayrimenkul Sertifikasında Son Aşamaya Gelindi

Düzenlemelerinde son aşamaya gelinen “gayrimenkul sertifikaları” sayesinde yatırımcılara, büyük gayrimenkul ya da kentsel dönüşüm projelerine yatırım yaparak, bu alandaki kazançlara ortak olabilme fırsatı tanınacak.

yapı.com.tr
Gayrimenkul Sertifikasında Son Aşamaya Gelindi

Belirli bir gayrimenkul projesini gerçekleştirmeyi üstlenenlerin, inşa edilecek projelerin finansmanında kullanmak üzere ihraç edecekleri menkul kıymet olan gayrimenkul sertifikaları, haziranda yayınlanması beklenen tebliğle sektör paydaşları ve yatırımcıların beklediği düzenlemeye kavuşacak. Uygulamayla vatandaşların, devlet güvencesindeki konut projelerinden metrekare bazında sertifika alabilmeleri ve bu sertifikalardan gerekli miktarda almaları durumunda inşa edilen gayrimenkulün bağımsız bir bölümüne sahip olabilmelerinin yolu açılıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, gerekli yasal değişikliğin yapılmasının ardından belediyelerin de gayrimenkul sertifikası ihraç edebileceklerini belirtti. Ertaş, gayrimenkul sertifikasının hayata geçirilmesine ilişkin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başkanlığında Belediyeler Birliği, TOKİ ve İller Bankası gibi eylemle ilgili kurum ve kuruluşlarla toplantılar yaptıklarını, sonucunda mevcut Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği’nde değişiklikler yapılmasına karar verildiğini aktardı.

Tebliğin tamamına ilişkin çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını kaydeden Ertaş, haziranda Resmi gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi. Yeni düzenlemelerle hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de TOKİ gibi kuruluşların “gayrimenkul sertifikası” ihraç edebileceğine değinen Ertaş, belediyelerin ise kendi mevzuatları açısından ihraç yetkisine sahip olabilmelerine yönelik yasal değişiklik yapılacağını ifade etti.

Ertaş, düzenlemelerle tahvil, bono, hisse senedi ve kira sertifikasında olduğu gibi gayrimenkul sertifikalarının da yurt içi ve yurt dışında tüm yatırımcılara satılabileceğini dile getirdi. SPK Başkanı, ihracın büyüklüğüne ilişkin de, “Kentsel dönüşüm kapsamındaki projelerin büyüklüğü dikkate alındığında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da TOKİ gibi kuruluşların öncülüğünde gerçekleşecek ihraçların milyonlar, hatta milyarlık projeler olması muhtemel” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-sertifikasinda-son-asamaya-gelindi_144906.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!