Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Deprem Güçlendirme Derneği, Seferberlik için Hazır

Silivri açıklarında 26 Eylül’de meydana gelen ve paniğe neden olan 5,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıkladığı plana STK’lardan destek geldi.

yapi.com.tr
Deprem Güçlendirme Derneği, Seferberlik için Hazır

İmamoğlu Deprem Seferberlik Planı’nda, “Hasar alması beklenen 48 bin binanın güçlendirilmesi ya da yeniden yapma usulü ile yenilenmesinin amaçlandığını belirterek, “1 yıl içinde 20 bin bağımsız birim, 5 yılda 100 bin, 10 yılda tüm bu nitelikteki bağımsız birimler afetlere karşı güçlendirilecek.” açıklamasında bulunmuştu.

Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, “Konunun önemini yıllardır dile getiriyorduk. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Tüm binaları yıkıp yeniden yapmak hem 20 yıldan uzun sürecek, hem de maliyeti artıracaktı. Uygun binaları güçlendirerek zaman kazanılacağının anlaşılmasından memnunuz” dedi.  

 

 

İstanbulluları eve girmekten alıkoyan, günlerce korkutan Silivri açıklarındaki 5,8 deprem sonrası afet yönetimi uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun change.org’daki Deprem Seferberliği çağrısının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce (İBB) duyulmuş olması, İstanbulluları sevindirdi. İstanbulluların yanı sıra, yıllardır uygun binaların güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı ve Artyol Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan da, dernek olarak Ekrem İmamoğlu’nun açıkladığı Deprem Seferberlik Planı’ndan memnuniyet duyduklarını söyledi.

 “İstanbul'da, Marmara Denizi'nde meydana gelmesi mümkün 7’den büyük bir deprem sonucunda 40 binin üzerinde binanın yıkılması ve ağır hasar alan binalar sebebiyle 2 milyonun üzerinde insanın açıkta kalması olası” diyen Türkkan, depreme karşı güçlü binaları oluşturmak için yıkıp yeniden yapmanın zaman kaybı olduğunu ve bu kadar zamanımızın olmadığını belirtti.

Konu STK’ların danışmanlığında ele alınmalı
Konunun önemini yıllardır dile getirdiklerine değinen DEGÜDER Başkanı Türkkan, “Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Tüm binaları yıkıp yeniden yapmak hem 20 yıldan uzun sürecek, hem de maliyeti artıracaktı. Uygun binaları güçlendirerek zaman kazanılacağının anlaşılmasından memnunuz. Maalesef, beklenen yıkıcı İstanbul depreminde vatandaşın can güvenliğini sağlaması mümkün olmayan binaların önemli bir kısmı, kentsel dönüşüme giremedi. Sadece belli semtlerde müteahhitlerin gelir beklentilerine göre, mahalli parsel bazında dönüşümler gerçekleşti. Hâlbuki, İstanbul Valiliği'ne bağlı İPKB (İstanbul Proje Koordinasyon Birimi) 1999 öncesinde yapılan okul binalarının yüzde 85’inde yapısal dönüşüm gerçekleştirdi. 700’ün üzerinde devlet okulu, 40’ın üzerinde sağlık binasını yıkılıp yeniden yapılmak yerine, depreme karşı güçlendirildi. Bu örnek, bize kentsel dönüşümün kamu gözetimi olmadan müteahhitlere bırakıldığında etkin olmadığını gösteriyor. İBB’nin bu konuyu ele alması bu açıdan da çok önemli. DEGÜDER gibi konuya hâkim mesleki sivil toplum kuruluşları danışmanlığında yeniden ele alınması önem arz ediyor” diye konuştu.