Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Deprem ve Kerpiç Faciasının Kıyısında 14 Şehir Var

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alemdar Bayraktar kerpiç evlerin yoğun bulunduğu illeri sıraladı: “Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Van, Hakkari, Bingöl, Bitlis, Ağrı, Kars ve Ardahan.”

Radikal Gazetesi
Deprem ve Kerpiç Faciasının Kıyısında 14 Şehir Var

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alemdar Bayraktar, kerpiç evlerin yoğun bulunduğu illeri sıraladı: “Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Van, Hakkari, Bingöl, Bitlis, Ağrı, Kars ve Ardahan.”

Prof. Dr. Alemdar Bayraktar kerpiç evleri konusunda şu açıklamalarda bulundu: “1. derece deprem bölgesinde bulunan 14 ilde 5-6 büyüklüğünde olabilecek depremlerde, kırsal köy evleri önemli derecede tehlike arz ediyor. Köy evlerindeki taşıyıcı duvarlarının çoğu uygun olmayan taş ve kil çamurundan oluşan harçla yapılmıştır. Köy evlerinin hemen hemen çoğunun çatısı, ahşap kalaslar üzerine kalınlığı 25 ile 100 santimetre arasında değişen toprak çatı döşemesine sahiptir. Sızdırmazlık için bu toprak kalınlığı her mevsim artırılmaktadır. Kalas uçlarının yağmurla çürümesi de yıkılmayı tetiklemektedir. Aşkale ve Doğubeyazıt  depremlerinde ölümlerin çoğu, çatı döşemesinin ağır olması ve depremden  etkilenmesi sonucu çatı çökmesi ile olmuştur. Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Van, Hakkari, Bingöl, Bitlis, Ağrı, Kars ve Ardahan bölgelerinde benzer özellikli köy evleri var.”

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Vahap Yağanoğlu ise “Doğu Anadolu Bölgesi’nde 6 bin 500 kadar köy ve bir o kadar da mezra var. ‘Tabut ev’lerin yapımı yasaklanmalı. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yanından ağır araç geçince titreyen, sallanan türden 10 bini aşkın ev var” diye konuştu. (aa, dha)

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-ve-kerpic-faciasinin-kiyisinda-14-sehir-var_77435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!