Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Depremden Kaçamayız ama Hazırlanabiliriz”

Manisa’nın diri fay hattı üzerinde olduğu belirtilen Jeoloji Mühendisleri Odası’nın raporunda acilen harekete geçilmesi gerektiği vurgulandı. Raporda depremin etkisini en aza indirgemek için master planlarının hazırlanmasının önemine de dikkat çekildi.

yapi.com.tr
“Depremden Kaçamayız ama Hazırlanabiliriz”

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, ‘Fay üzerinde yaşayan kentlerimiz: Manisa Raporu’nu yayımladı. Kentten diri fay geçtiği vurgulanan raporda, 6.5 ve üzeri bir olası bir depremde Manisa’nın büyük hasar alacağı ifade edildi.

BirGün’den Buse İlkin Yerli’nin haberine göre; 2020 yılında meydana gelen depremlerin hatırlatıldığı raporda, “168 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 3 bine yakın vatandaşımız yaralanmış, 80 bine yakın konut, işyeri vb. bağımsız bina bölümü yıkılmış veya hasar görmüş, 20 milyar Türk lirasına yakın maddi kayıp oluşmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Manisa’nın alüvyon bir zemin üzerinde olduğuna dikkat çekilen raporda, “Deprem dalgaları bu tür zeminler tarafından büyütülerek binalara iletiliyorlar. Zemin büyütmesi olarak tanımlanan bu durum bir deprem olduğu takdirde Manisa'nın kaya üzerinde yer alan illerden daha şiddetli olarak sarsılacağı, bunun sonucunda da hasar oranının fazla olacağı anlamına geliyor.” denildi.

“Manisa kent merkezi dahil Manisa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Soma, Sarıgöl, Salihli, Kırkağaç, Alaşehir, Ahmetli ilçeleri ile 42 mahallesi doğrudan diri fay hatları veya zonları üzerine oturmaktadır.” denilen raporda ‘Fay Yasası’nın acilen TBMM’de görüşülmesi gerektiği bildirildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremden-kacamayiz-ama-hazirlanabiliriz_183709.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!