Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Devlet Arazisinde İmar Barışı

Fikirtepe’de “uygulanmayan” imar affından yararlanan bir inşaat firmasının, Hazine’ye kayıtlı 300 metrekarelik alandaki binaya ilişkin imar affından yararlandığı ve Yapı Kayıt Belgesi aldığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Devlet Arazisinde İmar Barışı

İstanbul Fikirtepe’de bedelsiz terklerle ilgili davalar sürerken, Maliye adına tapulanan bir arazinin bir inşaat firmasına satıldığı ortaya çıktı. “Resen tevhid” (herhangi bir karara dayanmadan yapılan birleştirme) işlemiyle vatandaşa ait arsalar, bedel ödenmeden Maliye Hazinesi’ne tapulandı. Bunun üzerine şirket, Fikirtepe’de “uygulanmayan” imar affından yararlandı. Firmanın Maliye Hazinesi’ne kayıtlı 300 metrekarelik alandaki binaya dair İmar Barışı’na başvurduğu ve Yapı Kayıt Belgesi aldığı ortaya çıktı.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; Fikirtepe’de yaşayan bir vatandaş, konuyu yargıya taşıdı. Avukat Hürriyet Azak, Fikirtepe’de tapulu olan arsalarının, bakanlığın yaptığı imar planına göre, “resen tevhid” işlemine tabi tutulduğunu hatırlattı. Azak, “Yani arsalar birleştirilip birkaç parsele dönüştürülüyor, vatandaşa ait arsaların bir bölümü hiçbir bedel ödenmeden Maliye Hazinesi’ne tapulanıyor. Gerek belediye, gerekse de bakanlık bu işi yeşil alan üretmek için yaptığını söylüyordu. Yani vatandaşın mülkiyetinin büyük bölümü elinden alınıp, ‘size yüksek imar verdik, emsal verdik onun için kesiyoruz’ deniliyordu. Bakanlık, bunu tek bir işlemle yapıyor. Birleştirilen alandan bir tanesini ev yapmak üzere ayırıyor ve tapuluyor. Bu olayda görüldüğü üzere alan, yapı kayıt belgesi alınarak bir firmaya bırakılmış. Fikirtepe’de uygulanmayan imar affı müteahhidin binasına uygulanarak Yapı Kayıt Belgesi verilmiş” dedi.

Azak, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Vatandaş konuyu takip etti ve ‘devlet arazisinde bu binanın ne işi var’ dedi, mahkemeye verdi. Oradan da yapı kayıt belgesinin alındığı ortaya çıktı. Böyle çok yer var vatandaştan parasız alınıp Maliye adına tescillenen.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-arazisinde-imar-barisi_175851.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!